Fot. Wikimedia Commons

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował na swojej stronie internetowej, aby polskie i łotewskie władze zapewniły wszystkim wnioskującym migrantom żywność, wodę, odzież, właściwą opiekę medyczną i, jeśli to możliwe, tymczasowe schronienie.

W specjalnym komunikacie wydanym przez ETPC pojawiła się również informacja, że środki te nie powinny być rozumiane jako wymóg, aby Polska i Łotwa wpuszczały migrantów na swoje terytorium.

Europejski Trybunał Praw Człowieka ustalił również w środę środek tymczasowy w sprawie 32 obywateli Afganistanu. Chodziło o osoby, które przebywały na granicy z Polską i nie mogły dostać się na teren kraju.

Polsatnews.pl dodatkowo przekazał, że wniosek dotyczący wydania zarządzenia tymczasowego do Strasbourga w poniedziałek został wysłany przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie. W jego treści pojawiła się informacja, że prawnicy odebrali ,,ustne oświadczenie woli” od migrantów, że chcą uzyskać status uchodźcy w Polsce.

Rzecznik ORA Grzegorz Kukowka w rozmowie z Polsat News nie krył radości z decyzji ETPC. – Zwłaszcza z tego, że został zapewniony obowiązek udzielenia (migrantom) pomocy medycznej – powiedział.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę