József Szájer, eurodeputowany węgierskiego Fideszu i bliski współpracownik premiera Viktora Orbana, został w piątek wieczorem zatrzymany w Brukseli przez policję w czasie gejowskiej orgii. Informacja została potwierdzona we wtorek.

Według informacji prasowych nielegalne – ze względu na obowiązujące przepisy związane z pandemią koronawirusa – seksparty odbywało się w mieszkaniu na Rue des Pierres, zaledwie kilka metrów od komisariatu policji, a więc w historycznym centrum belgijskiej stolicy. Gdy policja rozpoczęła interwencję, Szájer próbował uciec przez okno, został jednak zatrzymany. Próba zasłaniania się immunitetem dyplomatycznym nie przyniosła skutku, ponieważ w Belgii nie jest on respektowany w przypadku popełnienia czynu zabronionego.

Szájer – określony przez Fidesz jako „najsłynniejszy i najbardziej szanowany węgierski przedstawiciel Parlamentu Europejskiego” – był jednym z najbardziej konserwatywnych polityków tej partii. To on osobiście przeredagował węgierską konstytucję, tak by zawierała zapis o ochronie instytucji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.

O znaczeniu  Szájera w węgierskiej polityce  świadczy również fakt, że jego żona – prawniczka Tünde Handó – odegrała bardzo istotną rolę w likwidacji niezależności węgierskiego sądownictwa i podporządkowania go partii rządzącej. Do listopada 2019 roku była prezesem Krajowego Urzędu Sądownictwa (OBH), od początku tego roku pełni funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

„No proszę, przyjaciel Orbana, eurodeputowany, katolik, mąż i ojciec, przeciwnik LGBT József Szájer złapany w sobotę na gejowskiej orgii z dodatkiem extasy. Autor aktualnej konstytucji Węgier, żona sędzia walcząca z niepokornymi sędziami. Zazwyczaj złodziej krzyczy łapać złodzieja”, skomentowała aferę Szájera Twitterze europosłanka Elżbieta Łukacijewska z Koalicji Obywatelskiej.

Po tym, jak sprawa ujrzała światło dzienne, Szájer  złożył rezygnację ze wszystkich sprawowanych funkcji politycznych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę