W tym roku można zobaczyć w Watykanie szopkę bożonarodzeniową, której autor, neapolitański rzeźbiarz Antonio Cantone, odszedł od tradycji i zamiast dzieciątka Jezus umieścił w żłobie figurę dorosłego nagiego mężczyzny.

Uwieczniona przez rzeźbiarza scena przedstawiająca postaci trzech mędrców pochylających się nad rzeźbą przedstawiającą figurę dorosłego mężczyzny wywołała kontrowersje wśród katolików.

Antonio Cantone odpowiadając na wątpliwości dotyczące charakteru szopki, wyjaśnił, że jego intencją było prowokowanie widzów i przyznał, że jego dzieło nie ma charakteru świątecznego.

– Scena z nagim mężczyzną była jedną ze scen przedstawiających dzieła miłosierdzia: głodnych nakarmić, spragnionych napoić itd. Ta najbardziej kontrowersyjna dotyczyła nakazu: nagich przyodziać – powiedział artysta.

O ile można uznać za zrozumiałe krytyczne głosy katolików w sprawie dzieła Cantone’a, to zdumiewa reakcja władz Facebooka, które szopkę dosłownie ocenzurowały. Zdjęcie ją przedstawiające zostało usunięte z tego medium społecznościowego, dlatego, że wizję rzeźbiarza uznano za „seksualną prowokację”.

Posunięcie Facebooka dziwi tym bardziej, że sam papież Franciszek zaaprobował pomysł Cantone’a i wypowiedział się na temat szopki bardzo pozytywnie.

Według Franciszka jest ona „sugestywnym miejscem, w którym kontemplujemy Jezusa, biorącego na siebie ludzkie nieszczęścia i zapraszającego nas, abyśmy czynili podobnie, przez akty miłosierdzia”.

Papież docenił też walory artystyczne i symbolikę szopki, stwierdzając, że jest ona wykonana w stylu sztuki neapolitańskiej i inspirowana jest dziełami miłosierdzia.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę