Fala krytyki kontrowersyjnej okładki Wysokich obcasów, promującej aborcję!

REKLAMA

Z okładki dodatku dla kobiet Gazety Wyborczej „Wysokich obcasów” uśmiechają się trzy kobiety ubrane w koszulki z napisem ABORCJA JEST OK. Na stronach magazynu można zapoznać się szerzej z tematem zapowiadany na okładce. Po publikacji magazynu Wyborczą zalała fala krytyki.

Temat przewodni numeru to Aborcyjny Dream Team, czyli grupa kobiet planujących jeździć po Polsce i rozmawiać o aborcji. Na stronach gazety można przeczytać: – Często słyszymy: społeczeństwo nie jest gotowe, musi dojrzeć. Społeczeństwo to nie awokado, ktoś musi wykonać tę pracę, dać głos kobietom. I powiedzieć: aborcja jest normalna.

REKLAMA

Grafik i publicysta Wojciech Korkuć tłumaczy: – Ta okładka jest zrobiona specjalnie. Na różowym tle, żeby się dobrze kojarzyło, taka „cieplutka”. To jest działanie podprogowe. Obrzydliwe po prostu. To takie działanie, żeby młode dziewczyny zaczęły się przyzwyczajać do braku odpowiedzialności. To jest podprogowa banalizacja zabijania i braku odpowiedzialności za cudze i swoje życie.

Podejście do sprawy poruszyło głęboko Hannę Lis, która opublikowała na Istagramie komentarz: – Od dawna nie przeczytałam nic głupszego i bardziej pozbawionego empatii (wobec kobiet). Znam kilka, które dokonały aborcji. Tak przed jak i po zabiegu nie widziałam na ich twarzach, ani różu, ani brokatu (?), ani – tym bardziej – uśmiechu. Może moje znajome nie są tak znakomicie „wyemancypowane”, jak panie z okładki, bo decyzja o usunięciu ciąży była dla nich dramatycznie trudna, a psychologiczne następstwa zabiegu ogromnie bolesne. „Idzie nowe” mówią panie i zapowiadają „aborcyjny dream team tour”. Pewnie z brokatem, różem i gratis manicurem za każdą radosną skrobankę. A ja robię zamaszysty face palm i myślę sobie, że fanatyczni zwolennicy całkowitego zakazu aborcji lepszych sojuszników dla swojej sprawy nie mogli sobie wymodlić.

Wśród kobiet oburzonych kontrowersyjnym numerem Wysokich obcasów znalazła się też Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu z ramienia PiS, która wyraziła swoje zdanie na Twitterze: – Uważam i mam do tego prawo, że aborcja nie jest ok. I będę o tym mówiła, bo też mam do tego prawo. Aborcja jest złem!!!

REKLAMA

Artykuł skomentował też Cezary Krysztopa publicysta z „Tygodnika Solidarność”: – Uważam, że ta niewątpliwa prowokacja Gazety Wyborczej nawet w ramach prowokacji, idzie zbyt daleko i jeżeli miała być swojego rodzaju promocją światopoglądowego punktu widzenia GW, to będzie raczej strzałem kulą w płot.