Prokuratura Krajowa w Katowicach poinformowała, że wczoraj Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił jej wszczęcie śledztwa ws. publicznego propagowania przez organizację „Duma i Nowoczesność” faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego i posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez organizację.

Ministerstwo podjęło taką decyzję po wyemitowaniu „Superwizjera” stacji TVN24, w którym dziennikarze śledczy zaprezentowali wyniki swego dziennikarskiego dochodzenia. W dokumencie ujawnili działalność niektórych polskich środowisk narodowych. Można w nim było zobaczyć nagrane ukrytą kamerą prowadzone przez neonazistów uroczystości na terenie lasu z okazji urodzin Adolfa Hitlera, ołtarzyk ku jego czci, płonącą swastyk

Prokuratorzy natychmiast przystąpili do gromadzenia dowodów w tej sprawie, podjęli też odpowiednie czynności procesowe. Za propagowanie faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

MSWiA wydało komunikat prasowy: – W związku z emisją reportażu Superwizjera, jutro (22 stycznia br.) minister Joachim Brudziński będzie na ten temat rozmawiał z nadinspektorem Jarosławem Szymczykiem, Komendantem Głównym Policji. Sprawa ta zostanie również omówiona z Bogdanem Święczkowskim, I Zastępcą Prokuratora Generalnego Prokuratorem Krajowym.

Zbigniew Ziobro oświadczył stanowczo: – Po ataku hitlerowskich Niemiec w okupowanej Polsce wymordowano miliony ludzi, w tym trzy miliony Polaków. Jeśli więc ktoś czci odpowiedzialnego za to Adolfa Hitlera, który jest jednym z największych zbrodniarzy w dziejach, to zasługuje na bezwzględne potraktowanie. W takich sytuacjach prokuratura będzie zawsze stanowcza.

Do sprawy odniósł się również premier Morawiecki przypominając, że propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem. Stwierdził, że taka postawa jest przede wszystkim deptaniem pamięci polskich przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści. Oświadczył kategorycznie, że nie ma przyzwolenia na tego typu zachowania i symbole.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę