filodendron
fot. Unsplash

Co zrobić, gdy filodendron zrzuca liście? Zdradzamy przyczynę problemu i podpowiadamy, co zrobić, aby odratować roślinę. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia dbałość. Wtedy sadzonka będzie rozwijała się obficie i zdrowo. Poznaj domowe triki i najważniejsze kwestie dotyczące pielęgnacji filodendrona.

Filodendron (Philodendron) jest popularną rośliną doniczkową, która często zdobi nasze wnętrza. Jest dość prosta w pielęgnacji, więc polecana jest szczególnie dla początkujących hodowców. Zdradzamy najlepsze metody pielęgnacyjne. O czym warto pamiętać przy uprawie filodendrona?

Filodendron gubi liście. Co robić?

Już wiesz, że gatunek jest łatwy w uprawie, ale może tak być, że okaz zacznie na przykład gubić liście. Wtedy niewykluczone, że popełniłeś jakieś błędy w pielęgnacji albo ogólnie doszło do zaniedbania sadzonki. Przyczyną opadających liści filodendrona jest niewystarczający dostęp do światła lub zbyt mały poziom wilgoci w powietrzu.

Jak dbać o filodendron? Kluczowe zasady

Filodendron nie jest zbyt kapryśny. Trzeba jednak zapewnić mu kilka podstawowych warunków do życia. Gleba dla rośliny nie powinna być ścisła. Idealny będzie perlit lub torf. Egzemplarz nie toleruje pełnego słońca, więc warto usytuować doniczkę na parapecie od strony południowej. Kwiat poradzi sobie nawet w temp. do 16°C, ale raczej nie stawiaj go obok kaloryferów czy klimatyzatorów. Gdy ziemia dobrze przeschnie, podlej sadzonkę, ale nie przesadź z ilością wody.

Pamiętaj, że filodendrony są groźne dla zwierząt. Jeśli jesteś właścicielem pupila i często zapraszasz go do domu, to najlepiej pozbądź się tej rośliny, bo może ona – przez szczawiany wapnia – wywołać wymioty, kłopoty z oddychaniem czy obrzęk pyszczka u Twojego czworonoga.

Czytaj też: Wyjmij z lodówki i podlej paprotki. Będą zdrowe, bujne i piękne


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę