REKLAMA

tulipany w wazonie
fot. Pixabay

Wiele osób ma już dość zimy i marzy o tym, by w końcu przyszła wiosna. Żywe kwiaty cięte, a zwłaszcza tulipany kojarzą się nam z tą porą roku chyba najbardziej. Na pewno wiele kobiet otrzyma bukiety tulipanów na Walentynki. Dlatego warto znać patent na przedłużenie ich trwałości. Dzięki temu postoją we flakoniku dłużej niż zwykle. Zobacz, jak uchronić tulipany cięte przed więdnięciem.

REKLAMA

Tulipany podniosą się momentalnie. Wystarczy 1 sztuczka

Tuż po zakupie rośliny owiń papierem – to pierwszy krok, który zabezpieczy je przed więdnięciem. Kluczowy jest również czas przebywania w zimnie, a więc w trakcie transportu. Należałoby ten czas skrócić, jak najbardziej się da, a po zakupie kwiatów szybko przyjść do mieszkania i umieścić je we flakonie. Nadal wiele osób popełnia błąd podczas przycinania tulipanów do wazonu, a przecież nie ma w tym nic trudnego. Bierzemy ostry nóż i ucinamy końcówki roślin (ok. 3 cm) pod kątem 45°. Dzięki temu główki tulipanów będą zadarte przez wiele dni.

Tulipany już opadły? Tak możesz przywrócić je do życia

Reanimacja zwiędniętych kwiatów jest prostsza, niż myślisz. Potrzebujesz jedynie cukru kryształu. Do 1 litra wody dodaj 10 g słodkiego produktu i to wszystko. Obecna w nim sacharoza działa na łodygi i główki jak energetyczny zastrzyk. Już po upływie kilku godzin dostrzeżesz, że tulipany nieoczekiwanie się podniosły. Ta metoda jest niemal darmowa i przewyższa skutecznością fachowe odżywki do bukietów. Z kolei żywotność kwiatów wzrasta aż 2-krotnie.

REKLAMA

Pamiętaj, aby postawić tulipany w czystym wazonie i każdego dnia wymienić wodę na świeżą. Nadaje się tylko woda letnia i niechlorowana. Jeśli im tego nie zapewnisz, mogą nie przetrwać próby czasu i nie pomoże nawet trik z cukrem. Poza tym trzymaj wiązankę z dala od grzejnika czy kominka, bo szybciej osłabnie. Lepiej postaw ją w miejscu słonecznym i regularnie podcinaj łodyżki.

Dowiedz się też, jak przedłużyć żywotność róż w wazonie.

REKLAMA

REKLAMA