Papież Franciszek przeprosił społeczność muzułmańską za prześladowania dokonywane przez chrześcijan. Przemawiając na Papieskim Wydziale Teologicznym, papież przypomniał, że do takich zdarzeń dochodziło wielokrotnie.

– Odnoszę się zwłaszcza do wszystkich postaw agresywnych i wojennych, które naznaczyły w przestrzeni śródziemnomorskiej życie narodów określających się jako chrześcijanie – mówił Ojciec Święty. – Należy tu wyliczyć zarówno zachowania i praktyki kolonialne, które ukształtowały obraz i politykę tych ludów, jak i usprawiedliwianie wszelkiego rodzaju wojen oraz prześladowań popełnionych w imię religii czy pod pretekstem czysto rasowym bądź doktrynalnym – stwierdził.

W opinii Franciszka nieuzasadniony jest pogląd, że jedynie muzułmanie byli sprawcami aktów nienawiści. – Tych prześladowań dopuściliśmy się i my – powiedział w czasie wystąpienia.

Franciszek zauważył, że obecnie „jesteśmy wezwani do tego, by uważać [muzułmanów-red.] za partnerów w budowie pokojowej koegzystencji także wtedy, gdy dochodzi do wstrząsających epizodów z rąk grup fanatyków”. Papież podkreślił także, że konieczne jest prowadzenie dialogu z muzułmanami, aby „stworzyć przyszłość naszych społeczeństw i naszych miast”.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę