Franciszek przeprasza muzułmanów za prześladowania ze strony chrześcijan!

Papież Franciszek przeprosił społeczność muzułmańską za prześladowania dokonywane przez chrześcijan. Przemawiając na Papieskim Wydziale Teologicznym, papież przypomniał, że do takich zdarzeń dochodziło wielokrotnie.

   

– Odnoszę się zwłaszcza do wszystkich postaw agresywnych i wojennych, które naznaczyły w przestrzeni śródziemnomorskiej życie narodów określających się jako chrześcijanie – mówił Ojciec Święty. – Należy tu wyliczyć zarówno zachowania i praktyki kolonialne, które ukształtowały obraz i politykę tych ludów, jak i usprawiedliwianie wszelkiego rodzaju wojen oraz prześladowań popełnionych w imię religii czy pod pretekstem czysto rasowym bądź doktrynalnym – stwierdził.

W opinii Franciszka nieuzasadniony jest pogląd, że jedynie muzułmanie byli sprawcami aktów nienawiści. – Tych prześladowań dopuściliśmy się i my – powiedział w czasie wystąpienia.

   

Franciszek zauważył, że obecnie „jesteśmy wezwani do tego, by uważać [muzułmanów-red.] za partnerów w budowie pokojowej koegzystencji także wtedy, gdy dochodzi do wstrząsających epizodów z rąk grup fanatyków”. Papież podkreślił także, że konieczne jest prowadzenie dialogu z muzułmanami, aby „stworzyć przyszłość naszych społeczeństw i naszych miast”.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News