Zdaniem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa społeczność muzułmańska zamieszkująca Unię Europejską jest dyskryminowania przez rdzennych mieszkańców Europy. Taka jest główna teza przesłania wystosowanego 21 września przez Timmermansa do wyznawców islamu. Treść tego kontrowersyjnego listu dopiero teraz ujrzała światło dzienne i zaczęły się nią interesować media.

Timmermans odwołuje się do wyników badań Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA). Wynika z nich, że instytucje unijne cieszą się zaufaniem muzułmanów, mimo że wyznawcy Allaha „doświadczają wszechobecnej dyskryminacji i wszechobecnego nękania”.

Ze stanowiska FRA dotyczącego sytuacji muzułmanów w krajach Unii Europejskiej wynika również, że w ciągu ostatnich pięciu lat co trzeci z nich miał poczucie dyskryminacji podczas szukania pracy.

Timmermans podkreśla w liście, że Komisja Europejska na taką nietolerancję nie daje zgody, gdyż jest to sprzeczne z wartościami i standardami obowiązującymi we Wspólnocie. Wiceprzewodniczący KE wyraża ubolewanie z powodu rzekomego prześladowania przez Europejczyków całych społeczności muzułmańskich i przeprasza za wszystkie krzywdy doznane przez wyznawców islamu ze strony obywateli krajów członkowskich UE.

W ocenie Timmermansa muzułmanie ze względu na swoją różnorodność wiele wnoszą do europejskiej kultury i tradycji i również z tego powodu powinni być szanowani.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę