„Odszedł Henryk Gulbinowicz, człowiek, który od początku wspierał polski Sierpień i »Solidarność«, a w czasie stanu wojennego podziemie. Chcielibyśmy osądzić, jakie przewiny ciążą na kardynale, ale karę kościelną nuncjatura Watykanu podała bez żadnego uzasadnienia. Żądajmy ujawnienia go”, oświadczył Władysław Frasyniuk, odnosząc się do oskarżeń, jakie w ostatnim czasie pojawiły się pod adresem byłego metropolity wrocławskiego.

Zdaniem znanego opozycjonisty władze Wrocławia powinny wystąpić o ujawnienie raportu z dochodzenia nuncjatury. W ocenie Frasyniuka kardynał Gulbinowicz to „pomnikowa postać dla »Solidarności«”, z wielkimi zasługami dla opozycji z czasów PRL, a od wydawania wyroków jest sąd.

„Oczekujemy prawdy zapisanej w raporcie nuncjatury, a dzisiaj należy mu się szacunek za to, co zrobił dla demokracji i wolności”, podkreślił legendarny działacz „Solidarności”.

Postać zmarłego w poniedziałek kardynała Henryka Gulbinowicza w ostatnich miesiącach wzbudzała ogromne kontrowersje. Duchowny oskarżany był o molestowanie seksualne, tuszowanie pedofilii wśród księży oraz współpracę z SB.

Na początku listopada Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że hierarcha otrzymał zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach oraz spotkaniach publicznych, jak również używania insygniów biskupich. Ponadto duchowny został pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze wrocławskiej.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę