Francuz Franky Zapata jako pierwszy człowiek na świecie przeleciał w niedzielę na flybordzie nad kanałem La Manche oddzielającym Wielką Brytanię od Francji. Mistrz świata w pływaniu na skuterach wodnych powtórzył tym samym po 110 latach wyczyn Louisa Bleriota, który jako pierwszy w historii przeleciał kanał La Manche samolotem jednopłatowym.

– Przez ostatnie pięć, sześć kilometrów naprawdę dobrze się bawiłem. Nie ja zadecyduję, czy to historyczny wyczyn. Czas pokaże. Trzy lata temu zbudowaliśmy tą maszynę, a teraz pokonaliśmy kanał. To szalone – mówił Zapata po wylądowaniu.

Swój lot Zapata rozpoczął z plaży w gminie Sangatte na północy Francji o godz. 8.15 i po pokonaniu 35 km dotarł do wybrzeża Anglii. Przelot nad wodami kanału trwał 22 minuty.

Była to druga próba „latającego człowieka”. Pierwsza, podjęta 25 lipca, zakończyła się niepowodzeniem. Mniej więcej w połowie dystansu Zapata wpadł do wody po tym, jak w jego pojeździe zabrakło paliwa.

Flyboard, na którym Francuz dokonał swojego niezwykłego wyczynu, to fruwająca platforma pozwalająca na wykonywanie akrobacji w powietrzu i w wodzie. Może osiągać prędkość do 190 km na godzinę. Jedno tankowanie starcza na około 10 minut lotu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę