Marian Turski był jednym z tych więźniów KL Auschwitz, który zabrał głos podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną. Jego wystąpienie, w którym mówił o demokracji, konieczności dotrzymywania przez władze zawartych umów społecznych, o walce z dyskryminacją mniejszości poruszyło zebranych. Turskiemu podziękowano brawami na stojąco.

– Auschwitz nie spadło z nieba – mówił więzień, który podczas ewakuacji Auschwitz przeżył słynny „marsz śmierci” do obozu w Buchenwaldzie. – Może to się wydawać banalne stwierdzenie, ale jest w tym niesłychanie głęboki, bardzo ważny do zrozumienia skrót myślowy. (…) Auschwitz tuptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co stało się tutaj. (…) Jeżeli się łamie prawa obywatelskie, jeżeli się nie docenia praw mniejszości, jeżeli się je likwiduje. Jeżeli nagina się prawo, tak jak to czyniono w Selmie, wtedy to się może zdarzyć – podkreślił, apelując, by nie pozwalać na fałszowanie historii w imię doraźnych działań politycznych.

Zwolennicy PiS odebrali te słowa jako atak na partię Jarosława Kaczyńskiego i rozpoczęli zmasowany hejt przeciwko Turskiemu. Szokujący zwłaszcza był komentarz internautki Bożeny M. zamieszczony na Facebooku w grupie Dyskusje Na Każdy Temat. Odnosząc się do apelu więźnia KL Auschwitz, napisała:

„Skandal!!! Nawet tu jakiś więzień (zapewne zwolniony z Oświęcimia z powodu »choroby«) pluje na nasz sejm i łamanie konstytucji oraz nieuznawanie praw mniejszości!!! gazu nie starczyło?” (zachowana pisownia oryginalna).

W odpowiedzi Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że zawiadomi Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy o możliwości popełnienia przez internautkę przestępstwa kłamstwa oświęcimskiego.

„Pani Bożena jest zwolenniczką PiS, uwielbia magistra Ziobrę i zachwyca się urokiem osobistym Andrzeja Dudy”, stwierdza Ośrodek we wpisie opublikowanym na Facebooku. „Jak miliony innych podobnych sobie osób codziennie ogląda TVP i jest przekonana, że sędziowska kasta niszczy nasz kraj na zlecenie wrogich sił z zachodniej Europy i Żydów”, stwierdzono w poście.

„Pani Bożena ma prawo lubić, kogo chce i wierzyć, w co tylko chce. Jednak musi pamiętać, że wolność słowa kończy się tam, gdzie zaczyna działać kodeks karny. Kłamstwo Oświęcimskie i publiczne pochwalanie zbrodni nazistowskich to przestępstwa, za które można trafić na kilka lat do zakładu karnego. Znieważanie byłego więźnia obozu koncentracyjnego i publiczne wyrażanie żalu, że »gazu nie starczyło«, jest czymś tak podłym i niemoralnym, że wymyka się wszelkim ocenom”, podkreślono w oświadczeniu Ośrodka.

https://www.facebook.com/osrodek.monitorowania/posts/1174384669403331

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat