REKLAMA

aloes
fot. Pexels

Aloes dekoruje parapety wielu domów. Wciąż jest rozchwytywany przez amatorów roślin doniczkowych, bo dobrze się prezentuje i ma działanie terapeutyczne. Ponadto nie jest zbyt trudny w uprawie, ale czasami zdarza się, że słabnie albo jego liście stają się miękkie. W tym artykule wyjaśniamy, z jakiego powodu aloes opada i jak o niego zadbać, by odżył.

REKLAMA

Aloes opada i ma miękkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

Giętkie liście to najprawdopodobniej efekt nieumiejętnego podlewania. Wysoka wilgotność w glebie sprzyja gniciu korzeni aloesu, co w najgorszej sytuacji może prowadzić do obumarcia rośliny. Mięknięcie i brunatnienie liści okazu to klarowny znak, że w pojemniku zostały zapoczątkowane już procesy gnilne. Jak uratować sadzonkę? Gdy zaczyna opadać, zupełnie ogranicz podlewanie i przesadź ją do świeżego podłoża. Dopilnuj, aby w doniczce znalazła się szczelina odpływowa.

Kluczowe zasady pielęgnacji aloesu

Sukulent preferuje słoneczne stanowisko. Nie należy umieszczać go nieopodal kaloryfera, bo może się przegrzać, co nie jest dla niego korzystne. Tak samo niebezpieczne dla rośliny jest zimno – gdy temperatura spada poniżej 5°C, zaczyna błyskawicznie obumierać. Warto aloes trzymać w lokalu o temperaturze pokojowej.

REKLAMA

Trzeba też cyklicznie usuwać z jego liści kurz, np. lekko mokrą ściereczką. Należy również odcinać przesuszone liście przy użyciu ostrego i odkażonego noża. Nie można przy tym zapomnieć o prawidłowym podlewaniu.

Nawadnianie aloesu

Aloes trzeba podlewać hojnie, ale nie codziennie, tylko co pewien czas. Gdy gleba w doniczce zupełnie przeschnie, powtarzamy czynność. Przeważnie roślinie wystarczy zafundować wodę co 1-2 tygodnie w okresie wiosenno-letnim, a podczas jesieni i zimy jeszcze rzadziej – najlepiej co 3 tygodnie. Należy pamiętać, aby nie skrapiać rośliny, tylko ziemię. Najlepiej używać filtrowanej wody. Nadwyżka powinna znaleźć się w podstawce, więc wtedy musimy ją wylać. W ten sposób ochronimy korzenie sukulenta przed zgniciem.

REKLAMA

Czytaj też: Patent na piękny filodendron prosto z kuchni. Nawóz za grosze postawi go na nogi


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA