fiołek afrykański
fot. Pixabay

Fiołek afrykański dekoruje nasze domy od dziesiątek lat i mimo że jest dosyć wybrednym gatunkiem, nadal chętnie decydujemy się na jego uprawę. Niestety 1 nieprawidłowość w pielęgnacji może sprawić, że sadzonka zmarnieje. Poznaj przepis na odżywkę domowej roboty. Zaaplikuj ją roślinie, a zobaczysz, że raz-dwa odżyje i będzie kwitnąć jak szalona. Niezawodny środek przygotujesz z zaledwie 2 składników.

Jeśli hodujesz fiołka afrykańskiego, to wiesz, że przez 1 nikły błąd w uprawie może błyskawicznie zmarnieć. Wtedy powinieneś działać szybko – inaczej będzie za późno i sadzonka umrze. Jeśli uważasz, że nic nie uratuje Twojej rośliny, to jesteś w błędzie. Zrób naturalną i skuteczną odżywkę z 2 składników.

Jakie wymagania ma fiołek afrykański?

Roślina preferuje glebę liściową połączoną z piaskiem i torfem (proporcje 2:1:1). Jednak będzie dobrze rozwijać się także na ziemi do roślin kwitnących, którą możesz kupić w sklepach ogrodniczych. Fiołek afrykański lubi jasne stanowiska, więc warto umieścić go w miejscu, gdzie będzie padać na niego rozproszone światło. Najlepiej rozwija się w temperaturze 16-20°C.

Fiołka nawadniaj systematycznie, ale nie przesadzaj z ilością wody (wystarczy, że podlejesz go 2 razy w tygodniu). Pamiętaj, aby płyn wlewać do podstawki. Nigdy nie skrapiaj liści! Staraj się nie dopuścić do przesuszenia fiołka, bo potem już go nie odratujesz. Roślina lubi wilgotność. Najlepiej usytuuj ją w łazience z oknem lub w kuchni. Może to być w zasadzie każde pomieszczenie – ważne, by nie było w nim przeciągów, tylko mnóstwo pary wodnej.

Jak zrobić odżywkę dla fiołka afrykańskiego?

Rośliny te powinieneś co pewien czas dokarmiać. Co ciekawe, do ich nawożenia możesz stosować identyczne metody, które zostały opracowane dla storczyków! Fiołkowi afrykańskiemu zafunduj odżywkę na bazie piwa. Podawaj mu ją raz w miesiącu (wcześniej alkohol rozcieńcz wodą w proporcji 1:25). W piwie znajdują się węglowodany i witaminy z grupy B. Składniki te sprawią, że fiołek będzie kwitł jak szalony, a jego liście będą o wiele większe.

Czytaj też: Dracena jak marzenie? Podlej ją tą mieszanką, a szybko odżyje


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę