Ambasador USA Georgette Mosbacher skomentowała w mediach społecznościowych sprawę przyjętej przez Kongres i podpisanej w maju 2018 roku przez prezydenta Donalda Trumpa ustawy 447. „Informacje przekazywane w kampanii Konfederacji są rażąco nieprawdziwe”, napisała na Twitterze.

Jak dodała amerykańska ambasador, „mowa nienawiści przedstawicieli skrajnych organizacji nie zakłóci relacji między sojusznikami”. Mosbacher przekierowała także na stronę internetową swojej placówki, na której znajdują się „szczegóły na temat tzw. ustawy JUST z 2017 (Justice for Uncompensated Survivors Today)”.

Do komentarza ambasador USA w krytycznych słowach odnieśli się politycy Konfederacji.

„Ambasada USA miała ostatnie dwa lata na wyjaśnianie o co chodzi. Nigdy nie zaprosili propolskich organizacji do jakiejkolwiek dyskusji na ten temat”, stwierdził Krzysztof Bosak.

„Rząd przyzwyczaił Panią (ustawa o IPN, podatek od źródła, repolonizacja mediów, szczyt bliskowschodni, roszczenia), że można traktować Polskę jak bananową republikę i ingerować w wybory”, zripostował poseł Konfederacji Robert Winnicki. „Wzrost siły Konfederacji udowodni Pani, że nie można”, dodał.

W ocenie polityków Konfederacji przyjęcie przez Kongres USA ustawy 447 dotyczącej zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom stanowi realne zagrożenie dla Polski. Ich zdaniem może bowiem oznaczać konieczność spełniania roszczeń żydowskich przez nasze państwo i zwracania państwu Izrael mienia, należącego kiedyś do osób narodowości żydowskiej, które były obywatelami Polski i zginęły w czasie wojny.

 


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę