Na rok 2019 GIS planuje pewne zmiany dotyczące szczepień. – Główny Inspektorat Sanitarny co roku ustala kalendarz szczepień, uzależniając jego kształt od sytuacji epidemiologicznej kraju, uwarunkowanej m.in. sytuacją w krajach sąsiednich. Mamy otwarte granice więc trzeba czuwać nad zdrowiem społeczeństwa – informuje GIS. Eksperci, którzy tworzą grupę doradczą GIS i Ministra Zdrowia, ustalają priorytety.

Zmiany na przyszły rok mają dotyczyć przesunięcia wieku szczepienia przypominającego na odrę, świnkę i różyczkę. Pierwsze szczepienie dziecko otrzymuje w wieku 2 lat, kolejne, które jest obecnie ustalone na 10. rok życia, ma być przeniesiony na 6. rok życia. Dzieci powyżej tego wieku będą szczepione tradycyjnie w wieku 10 lat. Decyzje te spowodowane są głównie sytuacją epidemiologiczną odry na naszym kontynencie.

Zmiany będą dotyczyć także szczepienia na gruźlicę. Obecnie dziecko musi być zaszczepione w ciągu 24 godzin od przyjścia na świat. Po zmianach dziecko będzie szczepione przez wypisaniem z oddziału noworodkowego lub neonatologicznego.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę