Dziennikarze RMF FM ustalili, że podczas rozmów polityków Zjednoczonej Prawicy zapadała decyzja o powrocie do rządu Jarosława Gowina. Lider Porozumienia miałby zająć w gabinecie Mateusza Morawieckiego miejsce Jadwigi Emilewicz, czyli objąć stanowisko wicepremiera i ministra rozwoju.

Według RMF FM Emilewicz albo wystąpi z Porozumienia i jako osoba bezpartyjna otrzyma inny resort, albo obejmie funkcję ministra w kancelarii premiera. Dotychczasowa minister rozwoju nie może przejść do PiS, ponieważ tego nie dopuszcza umowa koalicyjna.

W wyniku rekonstrukcji rządu ma dojść do połączenia resortów edukacji i nauki oraz szkolnictwa wyższego, przez co, jak podkreśla RMF FM, Gowin straci wpływ na uniwersytety, a całą kontrolę nad tym sektorem przejmą politycy PiS.

Dziennikarze rozgłośni podają, że lider Porozumienia walczył o przejęcie kontroli nad rozdzielaniem unijnych funduszy, ale PiS się na to nie zgodziło i odpowiedzialne za to Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zostanie włączone do resortu finansów.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat