Osoby, które przyjmują leki na nadciśnienie, cholesterol i zaburzenia erekcji powinny dwa razy zastanowić się zanim zjedzą grejpfruta. Dlaczego? Ten owoc potrafi wzmocnić działanie tych leków.

Ten soczysty cytrusowy owoc o wielu korzyściach zdrowotnych, potrafi wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Dlaczego tak się dzieje? Jak informuje redakcja Wprost leki są przetwarzane w wątrobie i jelicie cienkim przez wyspecjalizowaną grupę białek zwaną cytochromem P450 (CYP). To one rozkładają leki, zmniejszając poziom wielu z nich we krwi. Jak się okazuje grejpfrut a także pomarańcze z Sewilli, tangelo i pomelo mogą osłabiać ten proces, bo zawierają klasę chemikaliów zwanych furanokumarynami.

Substancje o trudnej nazwie furanokumaryny zwiększają poziom ponad 85 leków we krwi i dlatego mogą nasilać działania niepożądane niektórych leków. Taki stan może trwać nawet przez 1-3 dni już po zjedzeniu jednego grejpfruta.

Grejpfrut wpływa na leki przeciwcholesterolowe, niektóre leki na nadciśnienie, leki stosowane przy zaburzeniach rytmu serca. Owoc również zwiększa stężenie we krwi leków przeciw HIV. Działa także na niektóre leki wpływające na poprawę nastroju oraz leki na zaburzenia erekcji i prostaty.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę