Grypa czy koronawirus? Jak odróżnić objawy?

REKLAMA

Masz katar, bóle mięśni, kaszel lub gorączkę? Jak można stwierdzić, czy objawy, które masz są spowodowane grypą, przeziębieniem, a nie wirusem Covid-19? Czy jesienna grypa przenosi się inaczej niż koronawirus?

Grypa wywoływana jest przez wirusy grypy A i B, a Covid-19 jest wirusem nowej generacji o nazwie SARS-CoV02. Oba powodują choroby układu oddechowego, ale znacznie się różnią. Niektóre z objawów grypy i koronawirusa są łudząco podobne i konieczne jest wykonanie testu, który potwierdzi diagnozę i rozwieje nasze wątpliwości lecz są między nimi kluczowe różnice, które możemy dostrzec.

REKLAMA

Grypa i COVID-19 wywołują podobne objawy – od żadnych, czyli osoba zakażona przechodzi zakażenie bezobjawowo – do ciężkich objawów.

Typowymi objawami COVID-19 oraz grypy są:

1. Gorączka lub uczucie gorączki, dreszcze
2. Kaszel
3. Ogólne zmęczenie
4. Ból gardła
5. Bóle mięśni lub bóle ciała
6. Ból głowy
7. Zadyszka lub trudności w oddychaniu
8. Wymioty lub biegunka, które występują częściej u dzieci niż u dorosłych

REKLAMA

Istnieje kilka ważnych różnic takich jak zmiana/utrata smaku lub zapachu, które są wysoce specyficzne dla COVID-19. Jeśli zauważysz zmianę/utratę smaku lub zapachu, skontaktuj się z lekarzem – niezbędne może być wykonanie testu diagnostycznego na obecność COVID-19. Gdy masz jedynie katar lub zatkany nos, prawdopodobnie jest to zwykłe przeziębienie lub grypa, ale jest małe prawdopodobieństwo, aby był to koronawirus.

Sposoby przenoszenia się są w dużej mierze takie same. To właśnie dlatego noszenie masek, dystans fizyczny i odpowiednia higiena i dezynfekcja rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

REKLAMA

Kiedy zazwyczaj zaczyna się sezon grypowy?

Sezon grypowy pojawia się na przełomie września i października, a szczyt przypada na grudzień i marzec.

Jeśli zastanawiasz się nad szczepionką przeciw grypie, to najlepiej zaplanować ją na październik. Pamiętaj, że organizm potrzebuje około dwóch tygodni po szczepieniu, aby rozwinęła się reakcja ochronna na wirusa grypy, dlatego najlepiej jest zaszczepić się, zanim wskaźnik grypy zacznie rosnąć.

Skuteczność corocznej szczepionki przeciw grypie ulega zmianie z roku na rok, na ogół waha się od 40 do 70 procent. Możliwe jest, że po otrzymaniu szczepionki przeciw grypie, nadal można na nią zachorować lecz najbardziej istotne jest to, że szczepionka przeciw grypie zapobiega ciężkiej chorobie i ryzyku hospitalizacji.

Szczepionka przeciw grypie jest istotnym narzędziem profilaktycznym dla osób z przewlekłymi schorzeniami oraz pomaga chronić kobiety w czasie ciąży i po porodzie.

Samodzielne szczepienie chroni także inne osoby w twoim otoczeniu, a zwłaszcza tych, którzy są bardziej podatni na infekcje – osoby starsze z przewlekłymi chorobami, dzieci.

Czy szczepionka przeciw grypie chroni przed COVID-19?

Szczepionka przeciw grypie nie ochroni przed zakażeniem COVID-19. Jednak szczepienie przeciw grypie posiada cenne korzyści dla zdrowia. Zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę, hospitalizacji i śmierci. Zaszczepienie się przeciw grypie tegorocznej jesieni będzie ważniejsze niż kiedykolwiek, , nie tylko by zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę, ale również w celu zaoszczędzenia ograniczonych zasobów opieki zdrowotnej.

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo zachorowania na koronawirusa lub grypę, nadal utrzymuj dystans społeczny, noś maskę i przestrzegaj zasad higieny rąk.

Jakie inne środki możemy podjąć, aby uniknąć grypy?

Pomocne jest zapewnienie dobrego snu każdej nocy, utrzymanie zdrowej i zbilansowanej diety oraz zapewnienie leczenia przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca.

Podziel się: