Platforma Obywatelska jako jedyna partia opozycyjna nie wzięła udziału w zwołanych w trybie nagłym konsultacjach z prezydentem, na które zostali dziś zaproszeni przez Andrzeja Dudę przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.

Politycy PO uznali, że prezydent współdziałając z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, znów dokona zamachu na niezależność sądów. Grzegorz Schetyna uważa wręcz, że prezydent wywiesił białą flagę, a Kaczyński przejął inicjatywę. Według lidera Platformy próba uniezależniania się przez Dudę od PiS, którą w lipcu rozpoczął od zawetowania dwóch ustaw, o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, zakończyła się wraz z przedstawieniem propozycji przepisów reformujących wymiar sprawiedliwości, o których pisaliśmy w tekście „Prezydenckie propozycje ustaw. Kaczyński zaszachowany przez Dudę!”.

– Pomysły Dudy odnośnie do wyboru sędziów w KRS to absurd. Nie chcę, by sędziowie wybierali rządzących, tak samo nie chcę, by posłowie wybierali sędziów. Kto to zmienia, ten łamie święty trójpodział władzy, największe osiągnięcie demokracji. Rozmawialiśmy o tym z prezydentem tydzień temu. Władza sądownicza musi być niezależna od każdej władzy, nieważne kto ją sprawuje – podsumował Schetyna.

Platformie Obywatelskiej nie spodobały się nie tylko prezydenckie projekty i propozycja, by wprowadzić poprawkę do konstytucji, ale także sposób zaproszenia do Pałacu Prezydenckiego polityków opozycji.

– Nie strzelamy fochów, jesteśmy największą partią opozycyjną i jesteśmy odpowiedzialni za to, by ktoś był przytomny i sprzeciwiał się łamaniu konstytucji. Chodzi o zasady. Nie zmienia się konstytucji pod ustawy, które ją łamią. Nie zaprasza się przedstawicieli partii w czasie konferencji prasowej. W ten sposób nie można łamać prawa i udawać, że się organizuje jakieś konsultacje – wypunktował lider PO.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!