Parlamentarzystów opozycji z klubu Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska oburzył fakt, że Centralne Biuro Antykorupcyjne przeszukało w poniedziałek mieszkanie asystenta szczecińskiego posła PO Sławomira Nitrasa. Z nieoficjalnych źródeł PAP wynika, że działania CBA były związane z postępowaniem dotyczącym strażnika z aresztu śledczego, który pilnował posła PO Stanisława Gawłowskiego, gdy ten przebywał w areszcie jako podejrzany o korupcję.

Na środowym briefingu posłowie PO-KO: Paweł Olszewski, Krzysztof Brejza, Cezary Tomczyk oraz Marcin Kierwiński poinformowali, że podczas poniedziałkowego przeszukania mieszkania asystenta Nitrasa, funkcjonariusze zabrali m.in. komputer należący do posła.

– Mamy do czynienia z sytuacją, gdy służby PiS, podległe Mariuszowi Kamińskiemu, próbują znaleźć jakieś haki na polityków opozycji. Sławomir Nitras znany jest z tego, że celnie i trafnie diagnozował sytuację polityczną w Polsce i był za to karany przez marszałka Sejmu – oświadczył Olszewski.

Poseł jednocześnie zaznaczył, że PiS dąży do tego, aby zdobyć obciążające materiały na polityków opozycji.

 – Odbieramy to jako bezpodstawny, haniebny atak na posła, a wejście do domu młodego człowieka, zabezpieczenie telefonu, komputera, odbieramy jako ewidentną próbę zbierania dowodów przeciwko posłowi Nitrasowi, celem zrobienia politycznej nagonki, politycznej represji – dodał Paweł Olszewski.

Krzysztof Brejza oświadczył z kolei, że „nie ma zgody PO na wschodniorządność w Polsce”. – Wiemy, że politykom PiS marzy się druga Białoruś, Rosja, gry putinowskie, wymierzone w opozycję. Ale po co służbie PiS-owskiej komputer pana Nitrasa? – mówił Brejza.

Poseł PO-KO powiedział, że Nitras „jest niewygodny dla PiS-owskiej władzy, był już upokarzany i karany, odbierano mu wynagrodzenie poselskie, wykluczano go z obrad, a teraz próbuje się go zastraszyć”.

– Oczekujemy natychmiastowej reakcji koordynatora służb, ale i marszałka Kuchcińskiego, niech on wystąpi o szczegółowe informacje, po co służbom komputer Nitrasa – powiedział Brejza.

Poseł Marcin Kierwiński ocenił natomiast, że działania służb, w tym CBA, „wyglądają na zemstę polityczną”. – Mechanizm użyty wobec polityka krytykującego PiS, może być jutro wykorzystany wobec każdego obywatela, który będzie dla władzy niewygodny – przestrzegł Kierwiński.

 


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę