Hołownia goni Kaczyńskiego. Budka traci poparcie

Szymon Hołownia
fot. Facebook / szymonholowniaoficjalny

Koalicja Obywatelska nie może mieć powodów do zadowolenia z wyników najnowszego sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Potwierdza on bowiem trend spadku popularności partii Borysa Budki, która wyraźnie przegrywa z ugrupowaniem Szymona Hołowni. Polska 2050 w badaniu osiągnęła jednocześnie rekordowe poparcie i  zbliżyła się do Zjednoczonej Prawicy.

REKLAMA

Pracownia Social Changes spytała uczestników sondażu o ich preferencje wyborcze, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę.

Z rezultatów wynika, że nadal na pierwszym miejscu pod względem poparcia znajduje się Zjednoczona Prawica tworzona przez PiS, Porozumienie Jarosława Gowina oraz Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry. Chęć zagłosowania na nią zadeklarowało 35 proc. respondentów, a więc o jeden punkt procentowy więcej niż w poprzednim badaniu.

Drugie miejsce zajęła z rekordowym poparciem Polska 2050 Szymona Hołowni, którą swoim zaufaniem przy urnach obdarzyłoby 27 proc. uczestników sondażu. To wzrost o 3 pkt proc. w stosunku do wcześniejszych notowań.

REKLAMA

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) nie może mieć powodów do zadowolenia, ponieważ badanie Social Changes jest kolejnym z sondaży, w którym partia Borysa Budki coraz bardziej traci do Zjednoczonej Prawicy i – wyrastającej na główną siłę opozycyjną – Polski 2050. Głos na KO oddałoby obecnie 15 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o 2 pkt proc.

Na kolejnym miejscu w sondażu uplasowała się Lewica z niezmienionym poparciem 9 proc. Konfederacja uzyskałaby w wyborach 7 proc. głosów (spadek o 3 pkt proc.). Kukiz’15 utrzymał swój stan posiadania, czyli 3 proc. głosów. Identyczne wskazanie otrzymało PSL (wzrost o 1 pkt proc.).

Social Changes przeprowadziła sondaż metodą CAWI  na panelu internetowym w dniach od 28 do 31 maja na ogólnopolskiej i reprezentatywnej grupie 1057 osób.

REKLAMA

Podziel się: