W nocy z poniedziałku na wtorek czasu lokalnego rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców całego wybrzeża stanu Karolina Południowa znajdującego się nad Oceanem Atlantyckim. W związku ze zbliżającym się do USA huraganem Florence ponad milion osób będzie musiało opuścić swoje domy. Eksperci przewidują, że zanim żywioł dotrze do wybrzeża Stanów Zjednoczonych, wiatr rozpędzi się do prędkości ponad 220 km/h. Oznacza to, że Florence będzie najsilniejszym huraganem w 2018 roku.

Na przybycie huraganu Florence, oprócz Karoliny Północnej, przygotowują się też stany Maryland i Virginia. Jak poinformowało Narodowe Centrum ds. Huraganów, może to być najpotężniejszy żywioł, jaki nawiedzi wybrzeże Stanów Zjednoczonych od 1989 roku.

Sytuacja musi być poważna, skoro głos zabrał nawet prezydent USA. „Poinformowano mnie, że to jedna z najgorszych burz, jakie uderzyły we wschodnie wybrzeże od wielu lat. Proszę, bądźcie przygotowani i ostrożni”, napisał na Twitterze Donald Trump.

Siła Florence jest doskonale widoczna na nagraniu z samolotu Łowców Huraganów, którzy wlecieli wprost do wnętrza żywiołu.

– Burza staje się silniejsza z minuty na minutę. Zmienia się w prawdziwą bestię – skomentował zjawisko w wywiadzie dla telewizji CNN komandor Justin Kibbey, pilot jednego z samolotów Łowców Huraganów z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej.

Łowcy Huraganów, chcąc zbadać siłę huraganu Florence, wlatywali w jego centrum kilka razy.

– Podczas naszego pierwszego lotu to nie był jeszcze huragan, co najwyżej sztorm tropikalny, a w niedzielę był już huragan. A teraz to huragan kategorii czwartej, więc Florence zmieniła się ze sztormu w potężny huragan w 72 godziny. To błyskawiczna intensyfikacja, a mówiąc potocznie, to cholernie silny sztorm – stwierdził Kibbey i dodał, że siła Florence jest na porównywalna do Marii i Irmy.

Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów poinformowało, że Florence ma obecnie kategorię czwartą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, ale nie jest wykluczone, że wkrótce stanie się huraganem o najwyższej kategorii i w wybrzeże USA może uderzyć wiatrem o prędkości ponad 250 km/godz.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę