Huragan Maria pustoszy kolejne wyspy. Na celowniku Stany Zjednoczone!

Huragan Maria, który jako kolejny po Irmie nawiedził właśnie zachodnią część Oceanu Atlantyckiego, kieruje się w stronę terytorium Stanów Zjednoczonych oraz brytyjskich Wysp Dziewiczych. Najpierw jednak dotrze do Puerto Rico. Mieszkańcy wyspy w niepewności oczekują na niszczycielski żywioł.

   

Maria stała się krańcowo niebezpiecznym huraganem czwartej kategorii w skali Saffira-Simpsona, ale specjaliści nie wykluczają, że bardzo szybko osiągnie najbardziej niebezpieczny poziom piąty. Maria przemieszcza się mniej więcej po tej samej trasie, po której wcześniej szalał huragan Irma i zdążyła już zdewastować Dominikę. Amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) ostrzega, że opady powodowane przez huragan mogą wywołać kataklizm powodzi i przynieść katastrofalne dla ludzi lawiny błotne.

Według NHC Maria doprowadzi do powstania groźnych fal sztormowych, którą mogą osiągnąć wysokość od 1,8 do 2,7 metra.

   
Zobacz także:  Waszczykowski o zwycięstwie Bidena: Te wybory nie były uczciwe

Gubernator Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych Kenneth Mapp ostrzegł, że jeśli prognozy się potwierdzą, to większość mieszkańców nie będzie miała dostaw prądu przez kilka tygodni, a niektórzy nawet miesiącami. Zaapelował również do mieszkańców St. Croix, największego terytorium należącego do Wysp Dziewiczych, by ukryli się w jednym z trzech schronisk przygotowanych na wyspie, a jeśli chcą pozostać w domach, by szukali schronienia w wannach znajdujących się w łazienkach na górnych kondygnacjach i przykryli się materacami.

     

Polub nas na Facebooku: