IMGW ostrzega przed ogromnym skokiem ciśnienia! Uważajmy!

Polska znalazła się pod wpływem wyżu atmosferycznego. W całym kraju będzie rosło ciśnienie, a apogeum tego zjawiska jest przewidywane na poniedziałek.

   

Na Suwalszczyźnie ciśnienie atmosferyczne może wynosić nawet 1042 hPa, a na południowym zachodzie kraju aż 1046–1048 hPa.

Tak wysokie ciśnienie występuje bardzo rzadko, nie częściej niż raz na kilkanaście lat. W niedzielę i w poniedziałek ciśnienie może osiągnąć wartość zbliżoną do najwyższej odnotowanej w powojennej Polsce. W grudniu 1997 roku w Suwałkach ciśnienie wynosiło aż 1054 hPa. Rekord ten może teraz zostać pobity na Dolnym Śląsku.

   

IMGW ostrzega, że „szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi”.

Będzie to odczuwalne szczególnie na zachodzie Polski. Osoby, które są podatne na bodźce meteorologiczne, mogą zaobserwować u siebie objawy takie jak ogólne osłabienie, złe samopoczucie, zmęczenie i zdenerwowanie. Należy się też liczyć z możliwością nasilenia się dolegliwości bólowych.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News