Włoska straż przybrzeżna i niemiecka organizacja charytatywna Sea Watch poinformowały w sobotę, że w wyniku zatonięcia łodzi u wybrzeży Libii, na północ od Trypolisu, śmierć poniosło co najmniej 25 osób.

Do katastrofy doszło o godzinie 11.00 na wodach międzynarodowych, 40 mil morskich od wybrzeży Libii. Alarm podniósł samolot patrolowy unijnej misji „Sophia”.

Według organizacji Sea Watch na pokładzie pontonu mogło znajdować się nawet 150 uchodźców chcących przedostać się nielegalnie do Europy.

W akcji ratunkowej uczestniczyła włoska straż przybrzeżna, która potwierdziła, że z tonącej łodzi udało się uratować 84 osoby i odnaleźć ciała ośmiu ofiar. Trwają poszukiwania pozostałych zaginionych.

Komentując tragedię, hiszpańska organizacja pozarządowa Proactiva Open Arms umieściła na Twitterze wpis o treści: „Startuje licznik utopionych w 2018 roku w Morzu Śródziemnym”.

W 2017 roku podczas przeprawy przez Morze Śródziemne, według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), utonęło 3116 osób. Generalnie jednak ilość uciekinierów przybywających do Europy z Afryki Północnej drogą morską maleje. Jak podaje IOM, w ubiegłym roku było to o 53 proc. mniej niż w roku 2016.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę