Marsz Niepodległości ruszył z ronda Dmowskiego po godzinie 15. Podczas marszu doszło do pierwszych incydentów związanych z ustawioną na trasie marszu kontrmanifestacją Obywateli RP przy Rondzie de Gaulle’a. Policja wyprowadzała kontrmanifestantów. Zwinięto również duży transparent z napisem „Konstytucja”.

Marsz Niepodległości przechodzi stołecznymi ulicami dziesiąty raz. Na rondzie Dmowskiego organizatorzy marszu zabrali głos. Prezes stowarzyszenia Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz zaznaczył, że podczas zgromadzenia należy zachowywać się zgodnie z prawem. – Pilnujmy się nawzajem, patrzmy na siebie – apelował.

Uczestnicy marszu w większości mają ze sobą biało-czerwone flagi. Wśród transparentów widać również napisy takie jak „Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem” czy „Stop masowej imigracji”. Mimo apeli organizatorów część uczestników odpaliła race, słychać było też strzelanie z petard. Oprócz patriotycznego hasła „Bóg, honor, ojczyzna” niektórzy skandują też: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” oraz „Nie czerwona, nie tęczowa, idzie Polska narodowa”.

Manifestacja po jakimś czasie nagle się zatrzymała. W tym czasie policja wyprowadzała protestujących Obywateli RP z Ronda de Gaulle’a. Zlikwidowano też transparent z napisem „Konstytucja” – poinformował dziennikarz Onet.pl Marcin Terlik.

Część protestujących trzymała mniejsze transparenty z hasłami „Mamy prawo tutaj stać”. Wśród demonstrujących byli m.in. liderka partii Wiosna Wanda Nowicka oraz Paweł Kasprzak z Obywateli RP. Zostali otoczeni przez grupę kilkuset policjantów. Kontrmanifestanci po wielokrotnych wezwaniach do opuszczenia miejsca protestu zostali wyniesieni z ronda. Niektórzy sami opuścili teren. Zwinięto również transparent z napisem „Konstytucja” widniejący na środku ronda.

Policja poinformowała na Twitterze, że spontaniczne zgromadzenie zostało rozwiązane. „W trakcie zabezpieczenia realizowanego przez policjantów najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zgromadzenie spontaniczne na trasie Marszu Niepodległości zostało rozwiązane z uwagi na fakt, że jego przebieg powodował poważne zagrożenie bezpieczeństwa” – czytamy we wpisie.

Podczas Marszu Niepodległości na jednym z budynków pojawiła się też wielka flaga Polski, na której namalowane były obok siebie m.in. symbole LGBT i anarchistów, a także symbole islamu, judaizmu oraz krzyże – katolicki i prawosławny. Flaga została zrzucona przez uczestników marszu.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna