Jak oficjalnie poinformowała w sobotę irańska telewizja państwowa, państwo to rozpoczęło masową produkcję własnego myśliwca Kowsar.

– Wkrótce potrzebna liczba tych samolotów zostanie wyprodukowana i oddana do służby siłom powietrznym – zapowiedział minister obrony Iranu Amir Hatami.

Irański myśliwiec po raz pierwszy oficjalnie został zaprezentowany w sierpniu tego roku. Zdaniem specjalistów jest to wierna kopia amerykańskiego Northrop F-5 Freedom Fighter, który został zaprojektowany przez firmę Northrop na początku lat 60. XX wieku i do produkcji w USA trafił w 1962 roku.

Kowsar ma być wykorzystywany do krótkich misji wsparcia z powietrza i w misjach szkoleniowych, zdolny jest również do przenoszenia różnych rodzajów broni. Inną bronią o tej samej nazwie, pochodzącej od jednej z rajskich rzek wymienionych w Koranie, są niewykrywalne dla radarów pociski rakietowe przeznaczone do niszczenia okrętów i samolotów

Według informacji agencji Reuters, irańskie lotnictwo wojskowe posiada obecnie jedynie kilkadziesiąt samolotów szturmowych zdolnych do działań w powietrzu. Są to maszyny produkcji rosyjskiej, przestarzałe myśliwce amerykańskie zakupione jeszcze przed rewolucją islamską z 1979 roku, a także samoloty myśliwce własnej produkcji o nazwie Saegheh (Piorun), będące najpewniej nieco zmodyfikowanymi kopiami myśliwca Northrop F-5, wyposażonymi w rosyjskie silniki.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę