irys
fot. Pixabay

Odpowiednio zadbane irysy mogą upiększać nasz ogród nawet przez kilkadziesiąt lat. Moja babcia powiedziała mi, co zrobić, aby te rośliny wspaniale kwitły w dalszych latach. Okazuje się, że jedna czynność pielęgnacyjna potrafi zdziałać cuda.

Irysy – co warto o nich wiedzieć?

Irysy to kwiaty o specyficznych trójlistnych kwiatach, więc stanowią uroczą dekorację wielu polskich ogrodów. To rośliny wieloletnie, które mogą w tym samym miejscu kwitnąć przez dziesiątki lat. Lubią przepuszczalną ziemię i stanowiska słoneczne.

Gatunek ten jest dość prosty w pielęgnacji. Ma także zróżnicowaną symbolikę w wielu kulturach. Przez setki lat był szanowany za swą elegancję i niezwykłą klasę. Irysy uchodzą za kwiaty późnej wiosny, bo przeważnie kwitną pod koniec maja i czerwca. Jeśli chcesz, podziwiać ich urok przez wiele lat, to koniecznie wykonaj 1 krok pielęgnacyjny przed zimą.

Ten zabieg wykonaj przez nadejściem mrozów

Jak już zostało wspomniane – irysy w jednakowym miejscu są w stanie rosnąć latami. Niedawno zapytałam się babci, co robi, że jej irysy każdego roku tak zjawiskowo kwitną. Zdradziła mi, że swoje rośliny podcina nad glebą.

Irysy ścina niedługo przed zimą – zanim nadejdą pierwsze mrozy, a listki całkiem zbrązowieją. Zdaniem mojej babci to najlepszy czas, aby przeprowadzić tak ekstremalne cięcie. Roślinę należy przyciąć ok. 15 cm nad podłożem. Kwiatów nie trzeba dodatkowo podsypywać korą, bo znacznie lepiej rozwijają w glebie o obojętnym pH.

Irysy przekwitły? Wykonaj jeszcze jeden zabieg

Jeśli irysy w Twoim ogródku już przekwitły, to najlepiej oskub sadzonkę z kwiatów. Dlaczego warto to zrobić? Wtedy po prostu jej ulżysz i dodatkowo zachowasz ład w ogrodzie. Do usuwania przekwitniętych kwiatostanów nie musisz używać fachowej aparatury. Czynność wykonaj własnymi dłońmi. Oprócz zmarniałych kwiatów pozbądź się uschniętych liści.

Czytaj też: Zamiast wyrzucać, zaaplikuj surfiniom. To je doskonale odżywi i wzmocni


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!