mango w doniczce
fot. screen Youtube / Ernährungsberaterin Julia M.

Mango zazwyczaj kupujemy w sklepie. Owoce są słodkie, soczyste i bardzo smaczne. A czy wiesz, że możesz wyhodować tę roślinę z pestki i uprawiać w swoim domu? Sprawdź, jak się do tego zabrać.

Mango to egzotyczny owoc o żółto-pomarańczowym miąższu. Można go jeść na różne sposoby. Jest pyszny na surowo i może być świetnym dodatkiem do lodów, sałatek owocowych, koktajli czy ryżu.

Domowa uprawa mango. Jak się za to zabrać?

Zaopatrz się w dojrzałe i świeże mango. Najlepiej, aby miało cienką skórkę bez żadnych przebarwień. Wyjmij pestkę z miąższu i starannie ją oczyść ze wszystkich włókien. Następnie weź papier ścierny i delikatnie przetrzyj nią pestkę. Możesz też naciąć ją na głębokość 5 mm, dzięki czemu szybciej wykiełkuje. Zanurz ją w wodzie o temp. 20-25°C i zostaw tak na całą dobę. Inny sposób polega na moczeniu pestki w wodzie przez ok. 2-3 tygodnie, a wtedy samoczynnie się otworzy. Jeśli skorzystasz z tego rozwiązania, to każdego dnia musisz wymieniać płyn w słoiku.

Następny etap to ułożenie w doniczce warstwy drenażu. Gleba powinna być przepuszczalna i żyzna, o odczynie pH wynoszącym ok. 5,5-7,5 pH. Pestkę usytuuj w ziemi (zaostrzonym końcem do góry) i przysyp glebą, ale tylko do połowy. Doniczkę ulokuj w ciepłym i słonecznym miejscu.

Pielęgnacja mango w doniczce

Załóż mini szklarnię. Przykryj doniczkę folią spożywczą, a potem zrób w niej małe otwory. Po upływie 1-4 tygodni roślina powinna wykiełkować, a wtedy zdejmij folię i umieść doniczkę na parapecie od strony zachodniej albo południowej. Gdy na sadzonce zauważysz pierwsze listki, to możesz ją przełożyć do większej doniczki.

Zapewnij roślinie wciąż lekko wilgotną ziemię, bo lubi wysoką wilgotność powietrza, jednak nie znosi przeciągów. Dopilnuj, aby w doniczce nie zbierała się woda. Mango podlewaj przegotowaną wodą. Aby ochronić sadzonkę przed rozwojem chorób grzybowych, postaraj się nie zraszać jej liści. Jeśli chodzi o nawożenie, to najlepiej sprawdzą się produkty organiczne, ale stosuj je z umiarem.

Czytaj też: Kup w aptece i podlej róże. Efekt do pozazdroszczenia


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę