korkociąg
fot. Pixabay

Po wino zazwyczaj sięgamy wtedy, gdy mamy ochotę na coś nieco mocniejszego do picia albo gdy zamierzamy dodać trunek do potrawy. Jeśli butelki mają zwyczajne zakrętki, wtedy problemu nie ma. Co, jeśli wina są mocno zakorkowane, a my nie dysponujemy specjalnym przyrządem do otwierania? Mamy kilka sprawdzonych metod na to, jak otworzyć trunek bez użycia korkociągu.

Jeśli chcemy otworzyć butelkę bez otwieracza, trzeba wetknąć korek do środka. Możemy posłużyć się dowolnym przedmiotem, jednak musi on pasować do szyjki butelki. Wcześniej warto go przemyć. Inny popularny sposób to włożenie butelki wina do buta. Należy uderzać podeszwą np. o murek. Podczas tej czynności warto zachować czujność i uważać, żeby butelka nie pękła, ponieważ wtedy można się skaleczyć.

Kolejną metodą jest podgrzewanie palnikiem bądź zapalniczką obszaru bezpośrednio pod korkiem oraz obracanie wina tak, aby ciepło rozłożyło się harmonijnie. Po zastosowaniu tej opcji korek pewnym czasie powinien się poluzować.

Wino możemy otworzyć również przy pomocy narzędzi. Przydadzą się kombinerki i długi gwóźdź z gwintem albo młotek z główką do wyjmowania gwoździ. Należy wkręcić gwóźdź w korek (najlepiej pod nieznacznym kątem), a potem wyjąć go kombinerkami lub młotkiem.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę