Jak podawać paracetamol dziecku?

Dzieci mają szczególnie delikatny organizm, dlatego też leki, które się im podaje powinny mieć łagodne działanie. Choć często rodzice bronią się przed podaniem dziecku leków, to jednak czasem jest to konieczne, np. gdy pojawia się wysoka gorączka czy ból. Dziś podpowiemy Wam, jak podawać paracetamol dziecku.

Paracetamol dla dzieci – w jakich formach występuje?

Oczywiście należy bezpiecznie stosować paracetamol, czyli nie przekraczać zalecanej dawki dziennej. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że leki zawierające paracetamol dla dzieci mogą mieć różną formę. Dla noworodków czy niemowlaków najlepiej sprawdzą się kropelki, które można podawać pipetą. Dla starszych dzieci lepiej wybrać syrop, zaś dla nastolatków – tabletki. Stosując paracetamol u dzieci trzeba być ostrożnym i pamiętać, by przez przypadek nie podać dziecku, np. innego leku, który również w składzie ma paracetamol. Trzeba jeszcze wiedzieć, że niepożądane działanie paracetamolu u dzieci jest możliwe, jednak zdarza się niezwykle rzadko. Najczęściej pojawia się swędząca wysypka, pokrzywka czy nudności, wymioty bądź ból brzucha. W takim przypadku lek należy odstawić i skonsultować się z lekarzem.

Paracetamol dla dzieci – czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Paracetamol dla dzieci jest lekiem, który wykazuje dużą skuteczność przeciwbólową, przeciwzapalną, a przy tym przeciwgorączkową. Trzeba wiedzieć, że dawka dobowa paracetamolu dla dzieci nie powinna przekraczać 60 mg/kg masy ciała. Jednocześnie dawkę jednorazową można podawać co 4-6 godzin, jednak należy sprawdzić czy nie przekroczy się dobowej dawki. Tabletki przeciwgorączkowe dla dzieci z paracetamolem mogą być podawane już gdy temperatura ciała wynosi powyżej 37 stopni Celsjusza.

Jak dawkować paracetamol u dzieci i niemowląt?

Choć paracetamol jest uważany za lek bezpieczny i dobrze przyswajalny, to w przypadku noworodków i niemowląt przed podaniem należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. Najczęściej zalecana dawka wynosi od 10 do 15 mg/kg masy ciała. Ponadto można podawać tylko dawkę jednorazową. Paracetamolu nie stosuje się u dzieci poniżej 3 miesiąca życia, chyba że korzyści przewyższają potencjalne ryzyko. Trzeba też zadbać o właściwe nawodnienie organizmu dziecka, podając mu wodę. Można też dodać do niej elektrolity. W ten sposób niweluje się ryzyko odwodnienia.