REKLAMA

kleszcz
fot. Pixabay

Wiosną i latem aktywność kleszczy wzrasta. To groźne owady, bo mogą przenosić niebezpieczne choroby, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Z tego powodu ochrona przed nimi jest bardzo ważna. Warto wiedzieć, co odstrasza te osobniki. Zdradzamy domowy sposób, na który wydasz zaledwie kilka złotych! Żadne chemiczne środki nie będą Ci potrzebne.

REKLAMA

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które w swoim działaniu są wyjątkowo przebiegłe – bo znieczulają przed ukąszeniem. Nie każdy kleszcz przenosi krętki Borrelia burgdorferi. Im owad żeruje dłużej, tym ryzyko zakażenia wzrasta. Najlepiej jak najszybciej usunąć go specjalną pęsetą.

Gdzie możemy spotkać kleszcze?

Osobniki te czyhają na nas w lasach (zwłaszcza wilgotnych), parkach, na działkach rekreacyjnych i łąkach. Swoich żywicieli zazwyczaj wypatrują w miejscach porośniętych wysoką trawą, na gęstych zaroślach czy ściółce leśnej.

REKLAMA

Co odstrasza kleszcze u człowieka i psa?

Oprócz sklepowych preparatów odstraszających do dyspozycji mamy także domowe środki na kleszcze. Są naturalne i działają równie dobrze. Oto kilka z nich:

Nasiona czarnuszki / olej egipski / nasiona czarnego kminu
Produkty te wspomagają organizm i dobroczynnie wpływają na skórę. Pomagają w leczeniu alergii i odżywiają przyjazną mikroflorę bakteryjną jelit. Działają odstraszająco na kleszcze.

Olej kokosowy / wiórki kokosowe
Zarówno olej, jak i wiórki można dodawać wprost do jedzenia. Znajduje się w nich kwas laurynowy, którego nie znoszą pajęczaki. To sposób, który świetnie je odstrasza.

REKLAMA

Rolka do ubrań – skuteczna metoda na kleszcze

Gdy po przyjściu z parku lub lasu wejdziesz do mieszkania, możesz oczyścić odzież i odkryte fragmenty ciała rolką do czyszczenia ubrań. Wychwyci ona owady, które mogłeś przynieść z dworu. Taka rolka kosztuje tylko kilka złotych!

Czytaj także: Genialny sposób na mrówki w domu. Domowy oprysk za mniej niż 2 zł!

REKLAMA