Jak poznać, że masz glistę ludzką?

REKLAMA

Ta okropna choroba pasożytnicza może dopaść każdego. Wiele osób, przez wiele miesięcy nawet nie wie, że jest nosicielem glisty. Dlaczego? Bo lekceważą objawy. Dlatego poniżej opisujemy, jakie są objawy nosicielstwa glisty ludzkiej. Sprawdź!

Glista ludzka to robak który pasożytuje w ciele człowieka. Podobno zakażonych jest od 1 do niemal 20% światowej populacji, inni twierdzą, że problem może dotyczyć nawet 50% społeczeństwa. Oficjalne stanowisko WHO, jest takie, że zakażonych glistą ludzką jest około 25% ludności świata. Zazwyczaj są to małe dzieci.

REKLAMA

Jak można się zarazić? Jak informuje redakcja Wprost, jaja glisty ludzkiej dostają się do organizmu człowieka m.in. wraz z pożywieniem. Mogą one znajdować się na owocach i warzywach, w wodzie oraz w ziemi i w piasku, w których chętnie bawią się małe dzieci. Zakażenie może być też skutkiem awarii kanalizacji, bo odchody, w których mogą znajdować się jaja glisty ludzkiej, przedostają się do gleby. Później spożywamy nieumyte owoce lub warzywa i w prosty sposób zarażamy się glistą ludzką.

Jak objawia się zakażenie glistą ludzką? Objawy są podobne do objawów chorób: ADHD, astmy, alergii, zespołu jelita drażliwego (IBS). Najczęstsze dolegliwości to: nadpobudliwość, częste wybudzanie się w nocy, koszmary senne i nocne ataki paniki, nocne ataki kaszlu, ataki duszności, przewlekły ból gardła, nawracająca anemia, silne ruchy jelit, osłabienie, spadek masy ciała, nawracający ból brzucha, częste zapalenia oskrzeli, zaparcia, biegunki, wzdęcia.

REKLAMA

Inne nietypowe objawy to ból w klatce piersiowej, odkrztuszanie podbarwionej krwią wydzieliny, uczucie łaskotania w gardle i przełyku, wrażenie łaskotania zlokalizowanego pod skórą, swędzenie skóry, wysypka, wypryski na skórze. To także nocne zgrzytanie zębami, pojawiające się u większości dzieci, które chorują na glistnicę.

Podziel się: