Jak zachowuje się narcyz?

REKLAMA

Narcystyczne zaburzenia osobowości powodują, że takie osoby są toksyczne w relacjach z innymi. Przebywanie w ich towarzystwie, źle wpływa na nasze samopoczucie. Należy pamiętać, że zaburzenia osobowości powinno się leczyć!

Jak informuje redakcja Wprost, zaburzenie osobowości o charakterze narcystycznym jest stanem psychicznym, w którym ludzie mają nadmierne poczucie własnej ważności, głęboką potrzebę nadmiernej uwagi i podziwu, niespokojne relacje i brak empatii dla innych. Za tą maską skrajnej pewności kryje się krucha samoocena, o czym już nie każdy wie. Taka osoba, jest podatna na najmniejszą krytykę!

REKLAMA

Jakie problemy wiążą się z tym zaburzeniem? Narcyzm powoduje problemy w wielu dziedzinach życia. Zachowanie szczególnie przejawia się w relacjach partnerskich, w pracy czy szkole. Takie osoby wyglądają na nieszczęśliwe i rozczarowane życiem, ale tylko wtedy gdy nie otrzymują specjalnych przysług lub podziwu, które ich zdaniem zawsze się im należy. W relacjach czują się niespełnione, a osoby w towarzystwie takich osób czują się po prostu źle.

Objawy narcystycznego zaburzenia osobowości to przede wszystkim: przesadne poczucie własnej wartości, poczucie uprawnień i wymagania nadmiernego podziwu, wyolbrzymianie osiągnięć i talentów. Osoby z tym syndromem wierzą, że są lepsze i mogą spotykać się tylko z równie wyjątkowymi ludźmi.

REKLAMA

Najgorsze jest to, że osoby narcystyczne wykorzystują innych, aby dostać to, czego chcą. Są zazdrośni, często zachowują się arogancko lub wyniośle i domagają się wszystkiego, co najlepsze. Mają problemy z radzeniem sobie ze wszystkim, co postrzegają jako krytykę, i mogą być niecierpliwi, gdy nie otrzymują specjalnego traktowania, reagują z wściekłością lub pogardą, starają się poniżać drugą osobę, aby sprawiać wrażenie lepszych. Mają trudności z regulowaniem emocji i zachowań, przez co doświadczają poważnych problemów.

Co najważniejsze, leczenie narcystycznego zaburzenia osobowości kwalifikuje się do psychoterapii! Jednak takie osoby nie szukają same leczenia, bo uważają, że z nimi wszystko jest w porządku. Czasem szukają pomocy przy objawach depresji lub uzależnień, które czasem towarzyszą tym zaburzeniom.

Udostępnij: