Prezes Jarosław Kaczyński zawiesił senatora Waldemara Bonkowskiego w prawach członka PiS i klubu parlamentarnego PiS, poinformowała w czwartek rzecznik partii Beata Mazurek. Sprawa najprawdopodobniej ma związek z antysemickimi wpisami senatora w mediach społecznościowych.

Bonkowski na Facebooku opublikował między innymi „Słownik żydowski” i klip zatytułowany „Jak Żyd Żyda gonił na śmierć” będący fragmentem filmu propagandowego III Rzeszy. Wpisy senatora spotykają się z oburzeniem wielu komentujących. – Jest to w internecie powielane, więc nie muszę sprawdzać – mówi senator, odpowiadając na pytanie, czy weryfikował pochodzenie opublikowanego nagrania.

Kontrowersyjny film przedstawia materiał propagandowy III Rzeszy, który pokazuje stosowanie przemocy wobec swoich rodaków przez Żydów z policji Judenratu sprawującej w imieniu Niemców nadzór nad gettami.

W ocenie Bonkowskiego film ten dowodzi, że „w czasie wojny byli Żydzi, którzy własnym pobratymcom robili krzywdę”. – Nie jestem i nigdy nie byłem antysemitą. Chciałem pokazać, że tak jak byli różni Polacy, tak również różni byli Żydzi. Każdy może sam obejrzeć i wyrobić sobie zdanie – stwierdza parlamentarzysta.

W opublikowanym przez senatora Bonkowskiego na Facebooku „Słowniku żydowskim” można znaleźć opis różnych terminów. Pojęcie „antysemita” ma oznaczać „człowieka, który ma czelność bronić swoich praw przed arogancją i pazernością Żydów”, a określenie „antysemityzm” słownik opisuje jako „nieuleganie roszczeniom żydowskim, próby weryfikacji informacji podawanych przez Żydów jako fakty, ściganie zbrodniarzy i malwersantów pochodzenia żydowskiego”.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę