Zbliżająca się wielkimi krokami jesień sprzyja występowaniu w lasach grzybów. Zebrane łupy przeważnie trafiają do sosów i zup lub słoików – jako przetwór na zimę. A czy zastanawialiście się nad tym, jakie grzyby można jeść na surowo? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów grzybów, które można jeść w postaci surowej, jest pieczarka. Dostępna jest w prawie każdym sklepie spożywczym. Trochę trudniej dostać trufle, które także można jeść na surowo. Jednakże są one dość kosztowne i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Co ciekawe, niektóre gatunki trufli rosną również w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że w naszych lasach natkniemy się na prawdziwki. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że ten rodzaj grzybów także można spożywać na surowo. Poniżej zdradzamy, jak je podać.
Jak jeść grzyby na surowo?
Niektóre osoby podczas przyrządzania pizzy lub sosu, podjadają plasterki pieczarek. Jeśli uważacie, że może to zaszkodzić zdrowiu, jesteście w błędzie. Grzyby te można konsumować bez uprzedniej obróbki termicznej, aczkolwiek wcześniej trzeba je starannie umyć.
W przypadku trufli sprawa wygląda nieco inaczej. Grzyby te w Polsce nie są tak popularne, częściej goszczą w daniach kuchni włoskiej. Dlatego, chcąc ich skosztować, warto udać się do dobrej włoskiej restauracji albo po prostu kupić je w specjalistycznym sklepie. Szlachetna trufla pokrojona na małe talarki może stać się dekoracją np. potraw z makaronem.
Innym niezwykłym grzybem, który zasługuje na uwagę, jest borowik szlachetny, inaczej prawdziwek. Też można jeść go na surowo. W porównaniu do trufli okaz ten jest łatwiej dostępny i można z niego przyrządzić specjał przypominający włoskie carpaccio. Na początku borowika trzeba pokroić na bardzo cienkie plasterki, a potem skropić oliwą i doprawić pieprzem oraz solą.
Grzyby na surowo. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Jeśli zamierzacie jeść grzyby w postaci surowej, musicie wziąć pod uwagę kilka zasad. Po pierwsze, powinniście upewnić się, że gatunek grzyba, który posiadacie, jest jadalny, inaczej istnieje ryzyko zatrucia. Leśne okazy spożywane na surowo muszą być też zdrowe i świeże. Warto sprawdzić, czy w grzybach nie ma robaków. Jeśli zbiory się kwalifikują, usuńcie z nich wszystkie zanieczyszczenia i dopiero wtedy przystąpcie do konsumpcji. Pamiętajcie też, że grzyby są dość ciężkostrawne, a brak jakiegokolwiek obróbki cieplnej, tylko wzmacnia tę właściwość. Spożywania surowych grzybów powinny więc unikać osoby, które cierpią na choroby przewodu pokarmowego. Odradza się też ich podawania małym dzieciom.
Jeśli macie zamiar zamarynować grzyby, tutaj znajdziecie sprawdzony przepis Ewy Wachowicz. Z kolei w tym artykule, wyjaśniamy, jak przyrządzić przepyszną jajecznicę z kurkami.