Jan Lityński nie zostanie przez prezydenta odznaczony Orderem Orła Białego

Fot. Twitter.com/esmolar

Zmarły tragicznie 21 lutego były opozycjonista Jan Lityński nie będzie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Tak się nie stanie, mimo że przyznania tego najwyższego państwowego odznaczenia Lityńskiemu domagała się część byłych działaczy opozycji antykomunistycznej.

Jak dowiedziało się radio RMF FM, również prezydent Andrzej Duda wyraził chęć, aby nadać Janowi Lityńskiemu to odznaczenie w czasie uroczystości pogrzebowych. Duda miał uznać, że były opozycjonista na takie wyróżnienie na pewno zasługuje.

   

Dlaczego więc Jan Lityński ostatecznie nie zostanie odznaczony Orderem Orła Białego w uznaniu swoich niezaprzeczalnych zasług?

   

„Z prowadzonych przed ceremonią rozmów z najbliższymi wynikało jednak, że nie spotkałoby się to z ich przyjaznym przyjęciem. Jeden z nich wprost twierdzi, że »Janek by tego nie chciał« – taką opinię Jan Lityński miał wyrażać w gronie znajomych, kiedy w zeszłym roku Order Orła Białego pośmiertnie zdecydowali się przyjąć bliscy zmarłego w sierpniu Henryka Wujca”, informuje RMF FM.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News