Od wielu lat Jerzy Urban jest naczelnym antyklerykalnego tygodnika „NIE”. Został skazany przez sąd za obrazę uczuć religijnych. Chodziło o grafikę zamieszczoną w tygodniku. Kara to 120 tysięcy grzywny i pokrycie kosztów procesowych.

We wpisie zamieszczonym na FB przez tygodnik „NIE” można przeczytać niezadowolenie z wyroku sądu. – SKANDAL! Jerzy Urban został dziś skazany za obrazę uczuć religijnych na 120 tys. zł grzywny i pokrycie kosztów sądowych w wysokości 28 tys. zł. Za wydrukowany w „NIE” niewinny obrazek zdziwionego Jezusa dostał karę 3 razy wyższą niż chciała prokurator – i najwyższą w historii Polski za tego typu „przestępstwo”. Po raz kolejny przekonujemy się, że żyjemy w państwie wyznaniowym! – możemy przeczytać we wpisie.

Karykaturalna grafika Jezusa Chrystusa ze zdziwioną miną wpisana w znak zakazu ukazała się w periodyku w 2012 roku, natomiast proces ruszył w 2014 roku. Sędzia, który wydał wyrok, podkreślił, że było to przestępstwo umyślne, a oskarżony doskonale wiedział, z jakimi konsekwencjami może się to wiązać. Najświętsze Serce Jezusowe widniejące na karykaturze to symbol chrześcijaństwa. Jerzy Urban opublikował więc grafikę umyślnie, aby obrazić ludzi wierzących i doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że może urazić uczucia religijne wielu osób.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę