To ostatnia kadencja Dudy. Nie musi już liczyć na wsparcie PiS w wyborach. Poprze inną partię?
Jakub Szymczuk | Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Prezydent Andrzej Duda oficjalnie ogłosił, kiedy odbędą się najbliższe wybory parlamentarne. Wiadomo już, że Polacy ruszą do urn wyborczych w całej Polsce jesienią, a dokładniej w niedzielę 15 października.

Wielu wyborców czekało z niecierpliwością na datę tegorocznych wyborów. We wtorek prezydent podał termin, kiedy one nastąpią. Choć Andrzej Duda miał czas na ogłoszenie do 14 sierpnia, ogłosił to już 8 sierpnia, jako że odwołana została jego podróż do Korei Południowej.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i zasadami, tegoroczne wybory parlamentarne mogły się odbyć w jednym z czterech terminów. Pod uwagę były brane 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada.

Jak wynika z niedawno przeprowadzonego sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM, najwięcej osób wskazywało na dzień 15 października. Ostatnim, zgodnym z Konstytucją terminem była natomiast pierwsza niedziela listopada, choć termin ten wydawał się najmniej prawdopodobny.

Teraz jednak już wiadomo, że oficjalna data wyborów parlamentarnych to 15 października 2023 roku – tak ogłosił prezydent Andrzej Duda, który wcześniej zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej z prośbą o zaopiniowanie terminu jesiennych wyborów.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!