Górnicy ze związku WZZ „Sierpień’80” zablokowali w piątek tory kolejowe przy Elektrowni Łaziska, protestując w ten sposób przeciwko dostarczania do tego zakładu węgla pochodzącego z Rosji. „Dziś nie przejedzie żaden pociąg z rosyjskim węglem”, oświadczyli. Związkowcy zapowiedzieli również, że są gotowi blokować przejścia graniczne, by uniemożliwić dalszy import surowca zza wschodniej granicy. – Żarty się skończyły – podkreślają.

W tekście zamieszczonym 14 stycznia na stronie internetowej związku górnicy podkreślili, że dziś w górnictwie „jest gorzej niż za Tuska”. „Import węgla o wiele milionów ton przewyższa ten z czasów, kiedy polskim górnictwem zarządzała nieprzychylna branży ekipa Donalda Tuska”, napisano.

Związkowcy oskarżają PiS i rząd Mateusza Morawieckiego o świadomie zalewanie Polski rosyjskim węglem i wykorzystywanie górnictwa wyłącznie w walce o władzę. „Solidarność” kierowana przez Piotra Dudę zdaniem działaczy „Sierpnia’80” zdradziła górników i bezkrytycznie popiera PiS.

– Miliony ton zagranicznego węgla, więcej niż za rządów nieprzychylnego górnictwu Tuska, zalewają Polskę – powiedział podczas protestu rzecznik WZZ „Sierpień’80” Patryk Kosela w rozmowie z „Polsat News”. – Wtedy choć import był mniejszy niż dziś, „Solidarność” była na torach, a politycy PiS grzmieli o tym, że to skandal i oni z tym skończą. Co stało się z tymi obietnicami, gdzie są ci politycy, gdzie „Solidarność”? – pytał Kosela.

W wydanym oświadczeniu „Sierpień’80” poinformował, że „na zwałach kopalni zalega tak dużo węgla, że wkrótce wydobycie na tychże kopalniach trzeba będzie zatrzymać, a górników odesłać na przymusowe postojowe”.

„Aby zobrazować skalę problemu, należy podkreślić, że na zwałach kopalni »Jankowice« leży ponad 260 tysięcy ton węgla, podczas gdy całkowita pojemność tych zwałów wynosi niewiele ponad 300 tys. Na zwałach kopalni »Rydułtowy« leży ok. 20 tys. ton, a pojemność tych zwałów to nieco ponad 50 tysięcy ton”, stwierdza się w dokumencie.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2618293064948375&id=1747987085312315


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę