Funkcjonariusze oraz pracownicy więziennictwa po protestach policji także zaczęli domagać się lepszej płacy i warunków do pracy. W poniedziałek wieczorem było już wiadomo, że doszło do porozumienia między Służbą Więzienną a MS.

Średnio 655 złotych brutto podwyżki od stycznia 2019 roku otrzymają funkcjonariusze oraz około 300 złotych brutto pracownicy służby więziennej. Porozumienie zostało podpisane przez wiceministra Patryka Jakiego i przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZFiPW Czesława Tułę. Na stronie NSZZFiPW poinformował on, że w związku z zawarciem porozumienia akcja protestacyjna się kończy. Sprawę podobnie skomentował Patryk Jaki. – Porozumienie kończy strajk Służby Więziennej i jest – zaraz po pierwszej od 1989 r. ustawie modernizacyjnej SW – największym zastrzykiem środków dla tej formacji od dekad – zaznaczył.

Zawarte porozumienie przewiduje także, że minister sprawiedliwości opracuje kilka projektów, między innymi: nowelizację ustawy dotyczącej przejścia na emeryturę po ukończeniu 55. roku życia, a także odpłatności w wysokości 100 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia za służbę funkcjonariusza przekraczającą ustawowe normy przy sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym w 2109 r., natomiast w kolejnych latach czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym,

– Służba Więzienna jest ważnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa. Dlatego cieszy mnie kolejny krok do unowocześnienia tej formacji – odniósł się do podpisanego porozumienia Jaki.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!