Jest rekord. WOŚP zebrała ponad 186 mln zł. Aż 20 procent sprzętu w szpitalach pochodzi od Orkiestry

Na konferencji prasowej w Warszawie szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak podał kwotę, jaką zebrano podczas 28. Finału WOŚP. Jest to 186 133 610 zł i 66 gr. Tym samym pobity został nowy rekord, gdyż rok wcześniej udało się zgromadzić 175 938 717 zł i 56 gr.

Pierwotnie konferencja miała odbyć się w Szczecinie, jednak zrezygnowano z tej opcji z uwagi na epidemię koronawirusa i potwierdzenie dwóch przypadków zarażenia w tym mieście. Pieniądze, które zbierano pod hasłem „Wiatr w żagle”, zostaną przeznaczone na poprawę standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

Czytaj także:  Wujek molestował 4-latkę! Dziewczynka zwierzyła się przyjaciółce

– Tego nie da się wymazać. To jest ogromna suma. Suma, za którą teraz będziemy mogli kupić sprzęt medyczny, nad którym już się zastanawiamy. Nasi eksperci już rozmawiają ze szpitalami, z lekarzami na ten temat – mówił Owsiak podczas konferencji zorganizowanej w warszawskiej siedzibie fundacji.

Szef WOŚP skrytykował również przekazanie przez prezydenta Andrzeja Dudę 2 miliardów złotych na telewizję publiczną. – Telewizja nie leczy – zwrócił się do głowy państwa. – Leczą lekarze, którzy za pomocą urządzeń kupionych za jedną dziesiątą tej sumy będą ratowali nasze życie i zdrowie. Panie prezydencie, jako obywatel tego kraju nie zgadzam się z tym, co pan zrobił – dodał.

Czytaj także:  Hołownia: Poparcie dla Dudy spadnie do 10 procent!

Szef Orkiestry zauważył, że od wygranej PiS w wyborach w 2015 roku Orkiestra finansuje coraz większy procent ogólnych wydatków państwa na sprzęt medyczny.

– Okazuje się, że wykorzystując środki społeczne, WOŚP stanowi 22 proc. całego budżetu państwa przeznaczonego na zakup sprzętu medycznego. A gdyby skupić się tylko na dzieciach, jak to robimy w Orkiestrze, być może okazałoby się, że ten nasz udział jest dużo wyższy, czyli jesteśmy niezwykle ważnym ogniwem w całej systemowej układance – podkreślił Owsiak.

Fundacja WOŚP podczas 28. Finału zebrała 186 133 610, 66 PLN, co do których ma bardzo jasne i sprecyzowane plany na…

Opublikowany przez Jurka Owsiaka Niedziela, 8 marca 2020

Komentarze