„Dzisiaj w pięknej miejscowości Lipsko na Mazowszu odebrałem Order Uśmiechu przyznamy mi 25 czerwca 1993 roku. Z różnych powodów nie składało się, aby go odebrać wcześniej i wreszcie przyszedł taki moment, taki czas, że pomknąłem z ekipą fundacyjną i w niesamowicie uroczej atmosferze – order został mi wręczony”, napisał w piątek na Facebooku założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak.

Do uhonorowania założyciela WOŚP doszło na Ogólnopolskim Zlocie Szkół i Placówek imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Jak poinformował Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, a zarazem kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Owsiak został odznaczony „na wniosek tysięcy dzieci”.

– Szanowni Państwo, jestem tutaj z wami radosny, uśmiechnięty, mimo tego że przed chwilą wypiłem sok cytrynowy, ale widzę przyjazne twarze i ludzi, którzy swoją pasją i ogromnym zaangażowaniem pracują dla dzieci. Dzisiaj chciałbym też wyrazić moje płynące z całego serca wsparcie dla rodziców strajkujących w Sejmie walczących o prawa dla dzieci, osób niepełnosprawnych – powiedział Owsiak po odebraniu Orderu Uśmiechu.

– Kuriozalnie w tym całym czasie, kiedy nie odbierałem medalu, w tych ponad 25 latach zamyka się także wspaniała historia Polski, historia ze spisaną wolnością, którą mimo totalnej ruiny naszego kraju – potrafiliśmy ówcześnie przyjąć z godnością i nadzieją. Przez te 25 lat potrafiliśmy ze sobą rozmawiać, spierać się, ale mimo wszystko, cały czas z trudem, ale też z polską wyobraźnią budować demokrację. Dzisiaj, kiedy odbieram order, zakazano spacerować niepełnosprawnym, którzy strajkują w Sejmie. Sejm został zamknięty, zaryglowany i odcięty od obywateli – oświadczył i rozległy się brawa.

– Trzymajmy kciuki za tych, którzy strajkują w gmachu parlamentu. Wspierajmy ich duchowo, bo tego im bardzo potrzeba. Tak naprawdę ich Mount Everest jest blisko. I my wszyscy powinniśmy im pomóc go zdobyć. Nie zapominajmy o nich, kiedy weekend, kiedy grillowa pogoda, kiedy wydaje nam się, że taki błogi spokój wokół nas. Ci ludzie walczą o zmiany systemowe i powinniśmy im w tym wszyscy Polacy pomóc. Pamiętajcie, że te dzieciaki na świat dorosłych patrzą, uczą się i wyciągają swoje pomysły na życie – zaapelował Owsiak do zebranych na uroczystości.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna