REKLAMA

fikus
fot. screen Youtube / Homemakr

Fikus (figowiec) stanowi niebywałą dekorację każdego wnętrza. Roślina wygląda arcypięknie i jest bardzo pożyteczna. Potrafi oczyszczać powietrze z toksyn. Jeśli chodzi o uprawę, to fikus nie jest zbyt wymagający, ale trzeba zapewnić mu podstawowe warunki np. dobrą ziemię. Poza tym kluczowe jest cykliczne nawadnianie. Sama woda może nie wystarczyć dla prawidłowego rozwoju, więc sporadycznie wzmacniaj sadzonkę domowym nawozem. Ten niestety najczęściej ląduje w zlewie.

REKLAMA

Ważne zasady dotyczące uprawy fikusa. Dzięki nim będzie zdrowo rósł

Aby roślina była zawsze w dobrej formie i wyglądała bajkowo, powinieneś zapewnić jej należyte warunki do prawidłowego rozwoju. Pierwsza sprawa to wybór stanowiska. Najlepiej usytuuj doniczkę w pobliżu okna od strony północnej, wschodniej bądź zachodniej. Roślina powinna znajdować się na miejscu jasnym, ale trzeba unikać bezpośredniego słońca. Figowiec dobrze rośnie na glebie luźnej i odrobinę wilgotnej. Natomiast temperatura w pokoju, w którym znajduje się okaz, powinna wynosić ok. 18-21°C.

Po tej odżywce fikus odżyje. Nie musisz jej wylewać do zlewu

Dostarczanie fikusowi tylko wody nie zaopatrzy go we wszystkie potrzebne substancje mineralne i witaminy. Czasami warto wzmocnić sadzonkę specjalnym nawozem. Jednak inwestowanie w gotowe środki ze sklepów ogrodniczych nie jest wcale konieczne, tym bardziej że idealną odżywkę mimowolnie wylewasz do odpływu.

REKLAMA

Okazuje się, że do podlewania figowca świetnie nadaje się woda z gotowania szpinaku. W tych zielonych liściach znajduje się wiele cennych witamin i soli mineralnych (np. magnez), które stymulują do wzrostu kwiaty doniczkowe.

Płyn ze szpinaku trzeba najpierw odstawić do wystygnięcia, a potem wlać do doniczki z rośliną. Ważne, by w wodzie nie znajdowały się żadne przyprawy. Wystarczy kilka takich kuracji, a osłabiona roślina stanie na nogi, co szybko zauważysz. Jej liście staną się prężne i nie będzie na nich żadnych plam.

REKLAMA

Czytaj też: Wrzuciłam do doniczki 1 produkt. Storczyk od razu zaczął kwitnąć

REKLAMA