Kaczyński chwali Morawieckiego za wielki sukces w Brukseli! „Skoczył dziewięć metrów w dal z plecakiem kamieni na plecach”

REKLAMA

Przemawiając na odbywającej się właśnie konwencji PiS w Katowicach, Jarosław Kaczyński wspomniał o unijnym szczycie, na którym dokonano obsady najważniejszych stanowisk w UE. Prezes PiS nawiązał w swoim przemówieniu do utrącenia w Brukseli – między innymi dzięki zdecydowanemu sprzeciwowi Polski – kandydatury Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej. Stanowisko to ma teraz objąć niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen.

– Naprawdę, to co zrobił w Brukseli, to jest tak – ja lubię lekkoatletykę – jakby skoczył dziewięć metrów w dal z plecakiem kamieni na plecach. Zrobił coś, co wydawało się naprawdę niemożliwe, a okazało się możliwe. Dziękuję, gratuluję – powiedział Kaczyński z uznaniem o Morawieckim.

Prezes PiS dał w ten sposób do zrozumienia, że Polska na szczycie UE odniosła wielki sukces, mimo że żaden Polak, podobnie jak żaden przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej, nie objął ważnego stanowiska w Unii Europejskiej.

REKLAMA

W ubiegłych latach sytuacja pod tym względem była zupełnie inna. W 2009 roku były premier Jerzy Buzek został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Natomiast w roku 2014 też były szef polskiego rządu Donald Tusk objął stanowisko szefa Rady Europejskiej, po czym dwa i pół roku później wybrano go na drugą kadencję.

Reelekcję Tuska w marcu 2017 roku poparło 27 państw członkowskich UE, jedynie Polska była przeciw. Prezes PiS wówczas, podobnie jak teraz, również mówił o sukcesie polskiego rządu, a powracającą z Brukseli premier Beatę Szydło witał osobiście na lotnisku, wylewnie jej gratulując i wręczając bukiet biało-czerwonych kwiatów.

REKLAMA

Podziel się: