Kaczyński dotrzymał słowa. Olbrzymie podwyżki dla premiera, ministrów i parlamentarzystów

Fot. Twitter.com/KosmaZlotowski

Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw, o podwyżkach uposażeń premiera, ministrów oraz parlamentarzystów.

REKLAMA

Podwyżka jest zrealizowaniem przez prezydenta obietnicy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego złożonej posłom tej formacji, niezadowolonym z tego, że pensje parlamentarzystów zostały obcięte w 2018 roku o 20 proc. po tym, gdy światło dzienne ujrzał skandal dotyczący wydania setek tysięcy złotych na nagrody dla członków rządu Beaty Szydło. By ratować poparcie dla partii, Kaczyński zarządził wówczas obniżenie zarobków posłów i senatorów.

W wyniku rozporządzenia od sierpnia premier, ministrowie czy parlamentarzyści będą zarabiać o około 6 tys. złotych więcej. Marszałkowie obu izb parlamentu – o 9 tys. zł.

REKLAMA

Przykładowo  zarobki premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego  wyniosą od 1 sierpnia 15 532,16 zł wynagrodzenia zasadniczego plus 5 010,37 zł dodatku funkcyjnego.

Uposażenie posłów i senatorów zwiększy się  natomiast z 8 016,70 zł do 12 826,57 zł. Wzrośnie także poselska dieta, która wynosić będzie 4008,30 zł. , a nie jak dotąd 2 505,02 zł.

Udostępnij: