Dotychczasowa minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek została nowym marszałkiem Sejmu. Zastąpiła na stanowisku Marka Kuchcińskiego, który podał się do dymisji po ujawnieniu, że latał rządowymi samolotami wraz z rodziną.

W głosowaniu udział wzięło 419 posłów, za kandydaturą Witek było 245 posłów. Kandydaturę obecnej wicemarszałek izby Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO-KO) poparło 135 posłów, a wiceszefowej PSL Urszuli Pasławskiej – 29 posłów.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa,  nowym  szefem resortu spraw wewnętrznych i administracji będzie koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Wybór Witek poprzedziła gorąca dyskusja, w której posłowie opozycji wykazywali kłamstwa Prawa i Sprawiedliwości oraz ukrywanie przez polityków tej formacji afery Kuchcińskiego.

– Już dawno powinien wylecieć z funkcji marszałka. Nie takich marszałków potrzebuje dzisiaj Polska – mówił o byłym już marszałku Sejmu podczas przedstawiania kandydatury Urszuli Pasławskiej szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Małgorzata Kidawa-Błońska to skromność i pokora, a więc to, czego wam brakuje. I wiarygodność – podkreślił podczas prezentowania kandydatury obecnej wicemarszałek z PO-KO poseł Sławomir Nitras. – Małgorzata Kidawa-Błońska jest gwarantem, że Jarosław Kaczyński nie będzie urzędował w gabinecie marszałka – stwierdził. Podczas wystąpienia prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki z PiS wielokrotnie wyłączał Nitrasowi mikrofon.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę