Sprawa dotyczy adwokata Sławomira Zdunka, który został odwołany ze stanowiska Przewodniczącego Zespołu Wizytatorów Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Powodem takiej decyzji było przekonanie, że adwokat „legitymizuje szereg niekorzystnych zmian w sądownictwie”.

Decyzję podjęto w środę na spotkaniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Aż dziewięć osób było za odwołaniem Sławomira Zdunka, tylko dwie osoby były przeciw.

Zdaniem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Sławomir Zdunek „legitymizuje szereg niekonstytucyjnych zmian w sądownictwie, zmierzających do ograniczenia jego niezależności i tym samym osłabienia systemu ochrony praw i wolności w Polsce”. Twierdzą, że pozostawienie adwokata na stanowisku wiązałoby się z „obojętnością na krzywdzące obywateli zmiany w sądownictwie”. Okręgowa Rada Adwokacka podkreśla, że sprawa dotyczy „obrony fundamentów trójpodziału władzy i państwa, a każda inna reakcja w tej sytuacji byłaby nieadekwatna”.

Adwokat Sławomir Zdenek zaraz po przesłuchaniu w Sądzie Najwyższym powiedział, że „krótka rozmowa miała charakter merytoryczny i była bardzo rzeczowa”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!