Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) prowadzi śledztwo przeciwko kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa Januszowi Wojciechowskiemu. Sprawa dotyczy możliwych nieprawidłowości finansowych przy zwrotach kosztów podróży w latach 2004–2014, gdy Wojciechowski był europosłem.

O śledztwie OLAF poinformował niemiecki tygodnik „Der Spiegel” oraz agencje dpa i AFP. Według informacji medialnych kwota, której nie rozliczył Wojciechowski, to nawet „pięcioliczbowa suma”, czyli od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy euro.

W odpowiedzi na pytanie tygodnika Wojciechowski stwierdził, że za okres 2009–2011 „z własnej inicjatywy” dopłacił 11 250 euro za „niedostatecznie udokumentowane” koszty podróży. Jego zdaniem kwestia ta została już  pozytywnie dla niego wyjaśniona przez OLAF. Gazeta zaznacza jednak, że z posiadanych przez nią informacji wynika, iż w śledztwie przeciwko Wojciechowskiemu chodzi o sprawy wykraczające poza ten okres.

Według „Der Spiegel” nie wiadomo jeszcze, czy OLAF zaprezentuje swoje ustalenia przed zaplanowanym na koniec września przesłuchaniem kandydatów na komisarzy przed Parlamentem Europejskim.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę